Baydur'un son oyunu hüzünlü

Günümüz tiyatrosunun verimli oyun yazarlarından biri olarak tanınan Memet Baydur, önceki gün İstanbul'da yaşamını yitirdi.

İSTANBUL - Günümüz tiyatrosunun verimli oyun yazarlarından biri olarak tanınan Memet Baydur, önceki gün İstanbul'da yaşamını yitirdi. 1951 yılında Ankara'da doğan ve uzun süredir yurtdışında yaşayan Baydur'un bazıları halen oynanmakta olan 25 oyunu, hikâyeleri, denemeleri ve çevirileri bulunuyor. Son yıllarda oyunları en çok sahnelenen yazarlardan biri olan Baydur, haftada bir Cumhuriyet gazetesinin Kültür-Sanat sayfalarında yazdığı 'Penaltı' köşesiyle okurlarıyla buluşuyordu.
İstanbul'da, Marmara Üniversitesi Hastanesi'nde yaşama veda eden yazar, uzun süredir mücadele ettiği hastalığı için bir süre ABD'de de tedavi görmüştü.
Diplomat eşiyle dünyayı dolaşırken bir yandan da yazmayı sürdüren Memet Baydur'un tanınmış oyunları arasında 'Limon',
'Yalnızlığın Oyuncakları', 'Cumhuriyet Kızı', 'Yangın Yerinde Orkideler',
'Düdüklüde Kıymalı Bamya', 'Yeşil Papağan Limited Şirket', 'Kamyon', 'Vladimir Komarov' sayılabilir. Baydur, yazmaya 16-17 yaşlarından kendi deyimiyle 'herkes gibi âşık olunca, şiirle' başlamış. Baydur, 30 yaşlarında Güner Sümer'in ve altın yıllarını yaşayan Ankara Sanat Tiyatrosu'nun etkisiyle oyun yazmayı seçmiş. 1980'de yazdığı ilk oyunu 'Limon'la aydınlara çatan, Baydur, 'oyunlarıyla Türkiye'nin bir mozaiğini çıkarmaya' çalışıyordu. 'Kafasında yıllardır biriken malzemeyi ancak oyun formunda yazarak dışavurduğunu' söyleyen yazar, 'Cumhuriyet Kızı'nda yine aydınlara, 'Yangın Yerinde Orkideler'de lümpenlere, 'Düdüklüde Kıymalı Bamya'da ev kadını lümpenlere, 'Maskeli Süvari'de sanat sevicilerine çatmayı sürdürdü. Baydur, 'Cumhuriyet Kızı' adlı oyununda YÖK'zedelere saldırdığı iddilarıyla eleştirilerin hedefi olmuştu.
Yazdıklarıyla 'kendini ve kendi yaşadığı Türkiye'sini anlattığını' söyleyen Memet Baydur, 'alaycı, fütursuz ve gözü kara yaklaşımı'yla dikkat çekiyordu. Uluslararası Akdeniz Tiyatro Enstitüsü'nün kurucu
üyesi olan Memet Baydur, birçok ödülün de sahibiydi.
Zincirleme sorular
"Yanıt vermek değil benim işim. Yanıtı bulduk, o halde yan gelip yatalım -öyle bir şey yok. (...) Bir soru hep başka bir soruyu, o da on tane, bin tane soruyu beraberinde getiriyor" diyen Mehmet Baydur'un 'Güne Bakan Cam Kırıkları' halen İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda, 'Yeşil Papağan Limited Şirket'i ise Van Devlet ve Kocaeli Bölge tiyatrolarında izleyiciyle buluşuyor. (Kültür Sanat)