Bazen balık tutmak için ağlamak gerek

Bazen balık tutmak için ağlamak gerek
Bazen balık tutmak için ağlamak gerek
Güçlü Öztekin'in 'Şe Şe Pa Pa... Bazen Balık Tutmak İçin Ağlamak Gerekir' adlı yeni kişisel sergisi Rampa galeride açıldı.

Rampa'da 4 Haziran'da açılan Güçlü Öztekin sergisi 11 Temmu'a kaar açık kalacak. Öztekin’in alışık olduğumuz kağıt üzerine akrilik çalışmalarının yanı sıra, strafor malzemesi üzerine tuvalet kağıtlarını kullanarak hazırladığı çok renkli çalışmaları ilk defa izleyiciyle buluşuyor. Malzeme olarak çevresinde bulduğu objeleri kullanan ve resimlerini bir tür geri dönüşüm şeklinde tanımlayan sanatçı, çerçeveyi mümkün olduğunca sergiden uzak tutuyor; kağıt eserleri duvarlardan bağımsız, önü arkası görünen ‘ham’ şekilde sergiliyor.

Sanatçının sanatsal pratiği, hayat ve sanat arasındaki ayrımın ortadan kalktığı, sanat eserinin metafizik özünün sanatçının varoluşsal bir uzantısı olarak görüldüğü bir geleneğin devamı gibi okunabilir. Resimlerinin anlamları kadar dokusuna, ağırlığına, yüzeyine, mekandaki fiziksel varlığıyla ilgilenen Öztekin’e göre resimleri çok açık, çok hayvani, çok basit ve çok bedensel.

Öztekin’in Ha Za Vu Zu sanatçı kolektifiyle yaptığı performanslar sırasında mikrofonda sesi kontrol etmek için kullandığı sesler bütünü olan “Şe şe pa pa”dan ismini alan sergi, sanatçının günlük hayatının rutin bir parçasıymışçasına yaptığı bedensel performanslarına olabildiği en ham haliyle yer veriyor.

 


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  hayat

  ,

  sergi

  ,

  Uzak