Bazıları daha eşittir!

George Orwell'ın, 20'nci yüzyıl edebiyatının klasikleri arasında sayılan ünlü romanı 'Animal Farm'dan beyazperdeye uyarlanan 'Hayvan Çiftliği' (Animal Farm) Stalin Rusya'sına atıfta bulunuyor.

İSTANBUL - George Orwell'ın, 20'nci yüzyıl edebiyatının klasikleri arasında sayılan ünlü romanı 'Animal Farm'dan beyazperdeye uyarlanan 'Hayvan Çiftliği' (Animal Farm) Stalin Rusya'sına atıfta bulunuyor. Aslı bir televizyon dizisi olan ve çizgi film versiyonuyla da sinemaverlerin karşısına çıkan 'Hayvan Çiftliği'ni John Stephenson yönetiyor.
İktidarın insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini gözler önüne seren 'Hayvan Çiftliği', havyanlar aracılığıyla hak, eşitlik ve adalet gibi kavramlara da değiniyor.
Hikâyenin kahramanları ise ayyaş çiftçi Bay Jones'in sahibi olduğu Manor Çiftliği'nin hayvanları. Çiftlikte karın tokluğuna çalıştırılan hayvanlar, günün birinde isyan eder. Daha adaletli, rahat bir hayata sahip olmak için 'devrim'in kaçınılmaz olduğunu düşünen hayvanlar birleşir ve insanlara karşı savaşmaya başlar.
Yaptıkları büyük devrim sonucunda Manor Çiftliği hayvanların yönettiği, insan egemenliğinin söz konunu olmadığı bir 'Hayvan Çiftliği'ne dönüşür. Ancak zamanla 'Bütün hayvanlar eşittir!' ilkesine dayalı yönetim kötü niyetli, gözünü iktidar hırsı bürümüş, Napolyon adlı domuzun eline geçer. Sıkıyönetimin hüküm sürmeye başladığı çiftlik artık, 'Bütün hayvanlar eşittir, ancak bazıları daha eşit!' ilkesiyle yönetilmektedir. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Rusya

    ,

    İstanbul