Beatles'ın gitaristi George Harrison öldü

Beatles grubunun efsanevi gitaristi George Harrison, 58 yaşında kansere yenik düştü.

Efsanevi Beatles grubunun gitaristi George Harrison, kansere yenik düştü.
Harrison'un yakın arkadaşı Gavin De Becker, Associated Press'e yaptığı açıklamada, uzun süredir kanserle mücadele eden Harrison'un dün Los Angeles'ta bir arkadaşının evinde hayatını kaybettiğini bildirdi. De Becker, 58 yaşındaki Harrison'un ölümü sırasında yanında, eşi Olivia Harrison ve oğlu Dhani'nin (24) bulunduğunu söyledi.
Beatles grubunun, Paul McCartney ve Ringo Starr ile birlikte hayatta kalan üyelerinden ve grubun en genç elemanı olan Harrison, 1997'de gırtlak kanserine yakalanmış, ancak tedavi görerek kurtulmuştu. Harrison'a, bu yılın başında da akciğer kanseri ve beyin tümörü teşhisi konulmuştu.
Beatles grubunun, Paul McCartney ve Ringo Starr ile birlikte hayatta kalan üç üyesinden biri olan Harrison aynı zamanda grubun da en genç elemanıydı. Grubun beyni John Lennon, 1980 yılında, akli dengesi yerinde olmayan bir hayranı tarafından New York'ta öldürülmüştü.

BEATLES'IN VİCDANIYDI

Harold ve Louise Harrison çiftinin dört çocuğundan biri olan George Harrison, 25 Şubat 1943'de İngiltere'nin Liverpool kentinde dünyaya geldi. 1960'lı yıllarda kurulan ve saç tiplerinden müziklerine kadar her şeyleriyle gençliği etkileyen Beatles grubuna gitarist olarak katıldı. Grubun farklı karakterlere sahip dört üyesinden en sakini olarak bilinen Harrison, ilk şarkısı 'Bother Me'yi grubun ikinci albümü için yaptı.
Harrison'ı yakından tanıyanlar, ünlü gitaristin 'yıldız' olmaktan çok müzisyenliği tercih eden bir yapıya sahip olduğunu belirtirken, Harrison, 1979'da çıkan kitabında, 'Beatles'ın artık öldüğünü, gruptaki herkesin kendine ait bir dünyası olduğunu, bunun da çok önemli bir gerçeği ifade ettiğini ve kendilerinin hayvanat bahçesindeki maymunlara benzediklerini' yazdı.
Beatles'ın yaptığı her şeyin iyi olmadığını ileri süren ve gruba yönelik eleştirileriyle dikkati çeken Harrison, 1992'de yılında The Daily Telegraph gazetesine verdiği mülakatta, artık kendi hayatlarını yaşama zamanının geldiğini ve geçen yıllara güldüklerini söylemişti.
Beatles ile birlikte ölmez eserlere imza atan Harrison, grup 1970 yılında dağıldıktan sonra ara sıra da olsa başarılı çalışmalara imza attı. Bangladeş'deki kıtlık için New York'ta bir konser düzenledi, 'Monty Python's Life of Brian'ın da aralarında bulunduğu bazı filmler yaptı, eski arkadaşları Bob Dylan ve Roy Orbison ile The Traveling Wilburys grubunu oluşturdu.
13 yaşında ilk gitarını alan Harrison'ın en iyi arkadaşı, daha sonra Beatles grubunda yer alacak Paul McCartney idi. McCartney onu, Beatles grubunun kurucusu ve en önemli üyesi olarak kabul edilen John Lennon ile tanıştırdı.

SİTARI BATIYA TANITTI

Zaman içinde müzisyenlik ve şarkı sözü yazarlığını geliştiren Harrison, 1965 yılında yapılan 'Help' filmi sırasında sitarla tanıştı ve bu çalgıyı eserlerinde kullanarak, batı dünyasındaki müzikseverlere ulaştırdı.
Model Patti Boyd ile 1966 yılında evlenen Harrison, 1977 yılında boşandı. Boyd daha sonra, Harrison'ın en iyi arkadaşlarından gitarist Eric Clapton ile evlendi. Harrison, eski karısının düğününde de hazır bulundu.
Hindistan'ı ziyaret eden Harrison, 1967 yılında burada ilgisini çeken Maharishi Mahesh Yogi öğretisini diğer Beatles üyelerine öğretti.
1960'lı yılların sonunda Beatles'ın artık ömrünü doldurmaya başladığını düşünen Harrison, grubun hit şarkılarından 'Let İt Be' filme çekilirken McCartney ile tartıştı.
Beatles'ın parçalanmaya başlaması sürecinde Clapton ile işbirliğine giden Harrison, Eric Clapton ile 'Badge' adlı şarkıyı yaptı.
Harrison, 1978 yılında oğlu Dhani doğduktan bir ay sonra Olivia Arias ile evlendi. 1979 yılında Handmade Films'i kurdu ve 'Monty Python's Life of Brian'ı çevirdi. Film, 1994 yılında 8.5 milyon dolar hasılat elde etti.

UNUTULMAZ ŞARKILARI

George Harrison'ın, bazıları Beatles albümlerinde de yer alan şarkıları şöyle:
'Blue Jay Way', 'Don't Bother Me', 'For You Blue', 'Here Comes the Sun', 'I Me Mine', 'I Need You', 'I Want to Tell You', 'If I Needed Someone', 'It's All Too Much', 'Long, Long, Long', 'Love You To', 'Old Brown Shoe', 'Only a Northern Song', 'Piggies', 'Savoy Truffle', 'Something', 'Taxman', 'The Inner Light', 'Think for Yourself', 'While My Guitar Gently Weeps', 'Within You Without You', 'You Like Me Too Much.'