Bedavacı işini bilir

Napster iki yıldır plak şirketleriyle cebelleşiyor. Universal Music, Sony gibi ünlü plak şirketleri Napster'ın kapanmasını isterken, uzun mahkeme seansları sonucu iki taraf hassas bir sistem üzerinde anlaşmaya vardı

İSTANBUL - Napster iki yıldır plak şirketleriyle cebelleşiyor. Universal Music, Sony gibi ünlü plak şirketleri Napster'ın kapanmasını isterken, uzun mahkeme seansları sonucu iki taraf hassas bir sistem üzerinde anlaşmaya vardı. Bu sistem 'filtreleme' sistemi. Yani büyük plak şirketlerine ait şarkı ve şarkıcıları Napster kendi sağlayıcısından silerek kullanıcıların bu şarkıları edinmesine engel olmaya çalıştı.
Artık Napster'ın arama kutucuğuna Metallica yazdığınızda hiçbir arama sonucuyla karşılaşmıyorsunuz. Ama 'artist' kutusunu boş bırakıp 'Title' kutucuğuna Metallica'nın
'Unforgiven' şarkısını aramak için 'un4given'
yazdığınızda aradığınız sonuçları aşağıda bulabiliyorsunuz.
Akla ziyan yöntemler
Yine 'artist' kutusuna 'Radiohead' yazıyorsunuz, Napster yanıtlıyor: "No matching files found" yani aradığınız isimde mp3'ümüz yok. Ama 'Radio Head' olarak ayrı ayrı yazıyorsunuz, işte Radiohead külliyatı karşınızda. Sonuç olarak bu filtreleme sistemi de mp3 dosyalarına ulaşmayı engelleyemedi.
Şimdi asıl çözüm olarak Napster'ın Microsoft'la ortak bir yapı oluşturması ve bu yeni yapılanmada üyelik sisteminin hayata geçirilmesi düşünülüyor. Böylece Napster'a üyelik paralı olacak, Napster kazandığı paralarla 'download' edilen şarkıların telifini plak şirketlerine ödeyecek. Şu an mp3.com'un uyguladığı sisteme yakın bir sistem bu. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Metallica

    ,

    İstanbul