'Bedenim yaşam tarzımdır!'

İngiliz yazar Helen Fielding'in çok satan romanı 'Bridget Jones'un Günlüğü'nün film versiyonunda...

LOS ANGELES - İngiliz yazar Helen Fielding'in çok satan romanı 'Bridget Jones'un Günlüğü'nün film versiyonunda başrolü bir Amerikalının canlandırılacağı duyulduğu zaman İngiliz bulvar gazeteleri ateş püskürmüştü. Hatta Renee Zellweger'in rol arkadaşı Hugh Grant bile durumu 'biraz tuhaf' olarak nitelendirmişti. Ancak filmin gösterime girdiğinin ikinci haftasında box-office'in bir numarasına yerleşmesi, 'Truman Şov' ve 'Nurse Betty'yle haklı bir üne kavuşan Zellweger rolünün üstesinden ne derece başarıyla geldiğini kanıtladı.
Bridget rolünü almanız nasıl gerçekleşti?
Ben de herkes gibi filmin İngiltere'de çekileceğini ve başrolünde bir İngiliz oyuncunun olacağını düşünmüştüm. Filmde rol alabileceğim olasılığı aklıma bile gelmemişti doğrusu. Bir gün bana telefon edip, 'Bridget Jones'un Günlüğü'yle ilgilenip ilgilenmediğimi sordular.
Film için kilo almanız gerekti.
İnsanların 'şişmanlamam' üzerine yoğunlaşmasına üzülüyorum, çünkü önemli olan kilo almak değil, alışkın olduğum bedenden başka bir bedene bürünmekti. Bu canlandırdığım karakteri doğru yansıtmak için gerekliydi. Aslında Bridget son derece çekici bir kadın, ancak ailesinin ve toplumun ondan istediği kalıba uymadığı için sürekli kendini hırpalıyor. O spor salonlarına gitmek yerine, evde oturup televizyon izlemeyi, dergi karıştırmayı ve arkadaşlarıyla takılmayı seviyor. Onun bedeni yaşam tarzını yansıtıyor.
Bridget Jones'la, Renee Zellweger'in ortak yönleri var mı?
Kitabın uluslararası başarısında kadınların yaşadıklarını doğru yansıtmasının yadsınamayacak bir etkisi var. Bridget, benim ve hemcinslerimin sürekli duyduğu içsesimizi dile getiriyor. Bizimle en gizli düşüncelerini paylaşıyor ki, bunların bazılarını sadece kadınlar anlayabilir. Deneyimler farklı da olsa, duygular biribirine benzer...
(imdb/mrshowbiz)