Bediüzzaman'ın eserleri artık sadece Diyanet'e ait

Bediüzzaman'ın eserleri artık sadece Diyanet'e ait
Bediüzzaman'ın eserleri artık sadece Diyanet'e ait
Bediüzzaman Said Nursi'nin eserlerinin hakkı sadece Diyanet İşleri Başkanlığı'a ait. Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren karar uyarınca, Diyanet'in izin vermediği hiç kimse bu eserleri basıp dağıtamayacak.

RADİKAL - Torba yasanın içine konulan ve büyük tartışmalara yol açan Bediüzzaman Said Nursi'nin eserleri artık sadece Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından basılabilecek.

"Eser Sahibi Sait Okur (Bediüzzaman Said Nursi) Olan Eserler Üzerindeki Hakların Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafından Kullanılmasına İlişkin Karar", Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karar, Kültür ve Turizm Bakanlığının talebi üzerine 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 47'nci maddesine göre alındı.

Kararda, eser sahibi Sait Okur'un eserlerinin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'ndan kaynaklanan tüm hak ve yetkilerinin Diyanet İşleri Başkanlığına ait olduğu belirtildi.

Risale-i Nur kavgası

Diyanet İşleri Başkanlığınca verilen izin veya yetki çerçevesinde hareket edilmediğinin ya da eserlerin aslına uygun olma koşuluna riayet edilmediğinin tespiti halinde hukuki süreç başlatılacağı bildirildi.

Hak sahipliğini belgelendiren kişilere, talep edilmesi halinde Diyanet İşleri Başkanlığınca münasip bir bedel ödeneceği ve bu bedelin Başkanlık ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca oluşturulacak komisyon tarafından belirleneceği kaydedildi.

Karar, yazarın "Sözler, Mektubat, Lem'alar, Şualar"ın da aralarındaki bulunduğu eserleri için geçerli olacak.