'Behçet Necatigil'i canlandıracağım'

'Behçet Necatigil'i canlandıracağım'
'Behçet Necatigil'i canlandıracağım'

Yılmaz Erdoğan Belediye Başkanı Muharrem Akdemir i ziyaret etti.

Oyuncu ve yönetmen Yılmaz Erdoğan yeni filmi 'Kelebeklerin Rüyası' için Zonguldak'ta incelemelerde bulundu.

Yılmaz Erdoğan, ‘Kelebeğin Rüyası’ isimli yeni filminin mekânlarını bulmak için dün Zonguldak’taydı. Bazı basın yayın organlarında çekeceği filmin adının ‘Şairler’ veya ‘Mükellefiyet Zamanında Aşk’ olacağının yazıldığını dile getiren Erdoğan, ancak filminin adının ‘Kelebeğin Rüyası’ olduğunu söyledi. Mekân bakmak için Zonguldak’a gelen Yılmaz Erdoğan Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’i ziyaret etti.
Filmde, Zonguldak’ta yaşamış yazarlar Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayatının anlatılacağını belirten Yılmaz, şöyle devam etti: “Dün, 17 Mayıs 2010’da meydana gelen grizu patlamasında 30 madencinin yaşamını yitirdiği Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğüne ait maden ocağını gördük. Maden ocağına inmedim ama ineceğim. İstanbul ’a gideceğim, bir dahaki gelişimde maden ocağına girerek o dünyayı gözlemleyeceğim. Çekeceğimiz film de 1940’lı yıllarda geçiyor. Zonguldak da o dönemde Türkiye’yi sırtında taşımış bir şehirdir. Bu da nasıl taşıdığının bir hikâyesidir.” 

Fırat ve Tatlıtuğ kadroda
Bir gazetecinin “Filmin kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ ve eşiniz Belçim Bilgin var? Diğer oyuncular kimler?” sorusu üzerine Erdoğan, “Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ, Belçin Bilgin ve ben varım. Filmde aslında 3 şair var. Ben Behçet Necatigil’i oynayacağım. O dönemde Mehmet Çelikel Lisesi’nde, yazarlarımızın edebiyat öğretmeni olarak görev yapmış. Kadromuz aşağı yukarı belirlendi” diye konuştu. 

Çekimler şubatta başlıyor
Filmin çekimlerine şubat ayı sonlarına doğru başlayacaklarını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Filmin İstanbul çekimleri var. Haziran ve Temmuz 2012’de burada çekimler yapacağız. Filmimiz bu yıl sonuna kadar bitecek. Film için dekor yapacağımız yerlere bakıyoruz. O dönemin iskelesini ve ana caddesini dekor olarak kullanacağız. Onun için mekân ve alan bakıyoruz. Benim için asıl önemli olan şey şiirin filmini yapmak. Burada bir kömür damarı var ama Zonguldak’ta aslında şiirin damarı da var. Rüştü Onur’un edebiyat dalı var. İki tane yoksul şairin hayatı beni her zaman cezbetti ve benim için bu proje önemli oldu. Şiir, aşk ve madenin karıştığı filmi yapmak beni heyecanlandırıyor.”
Yılmaz Erdoğan, Akdemir’i ziyaretinin ardından Kozlu beldesi yolu üzerinde bulunan eski çöp döküm alanında film platosu için incelemelerde bulundu.