Behdinan'ın 'bêrî'leri Ankara'da

Behdinan'ın 'bêrî'leri Ankara'da
Behdinan'ın 'bêrî'leri Ankara'da
Kadınlar Günü'ne atfen Ankara'da açılacak 'Bêrî Masalı' sergisinde Behdinan bölgesinde yaşayan kadınların günlük hayatlarından fotoğraflar yer alıyor.

RADİKAL - Fotoğraf sanatçısı Aytaç Araz Selçuk’un Hakkari yöresinde çektiği fotoğraflardan oluşan ve 27 Kasım-20 Aralık 2014 tarihleri arasında İstanbul’da açık kalan 'Bêrî Masalı' sergisi bu kez de 7 Mart–27 Mart 2015 tarihlerinde, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne" atfen Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD)'nin ev sahipliğinde sanatseverlerle buluşacak. Sergide 60’ı aşkın fotoğraf bulunurken bunlar tarihten devralınan, bir kısmı günümüzde büyük ölçüde tükenmiş bir kısmıysa bir şekilde devam eden kültürel öğelerden oluşuyor. Günlük hayat , geleneksel üretimler ve kıyafetler, yörede geçmişte yaşayan Hıristiyan halklardan geriye kalanlar da bulunuyor. Fakat bu defa çalışma, 8 Mart'a atfen sunulacağı için sergide ağırlıklı olarak kadınların yaşamı ile ilgili fotoğraflar olacak. Serginin çalışma alanı ise Hakkari ilinin yanı sıra Van’ın güneyi ile Şırnak’ın doğusunda bulanan, Behdinan kültürünün izlerini taşıyan köylerden oluşuyor. Behdinan, bugün Irak sınırı içinde bulanan Zaxo, Dûhok ve İran sınırları içinde bulanan Urmiye gibi yerleri de kapsayan geniş bir bölge. Selçuk’un çalışması, bu bölgenin Türkiye sınırları içinde kalan kısmını resmediyor.

Serginin adında geçen “bêrî”, daha çok bu yörede kullanılan bir kelime, Kürtçe'de yaygın olarak kullanılan şekli “bêrîvan”. “Bêrî”, süt sağmaya giden kadın anlamına geliyor ve yörede 'kadın' anlamında da kullanılabiliyor. Aytaç Araz Selçuk fotoğraflarında kültürün yaratıcısı, geçmişten bugüne taşıyıcısı kadınlara ve onların üretimlerine ağırlık veriyor.