Beklenen 'Artist'liği yaptı

Beklenen 'Artist'liği yaptı
Beklenen 'Artist'liği yaptı

Artist filminin oyuncuları gecenin odak noktasıydı. Soldan sağa: Jean Dujardin, Michel Hazanavicius (yönetmen), James Cromwell, B r nice Bejo, Penelope Ann Miller, Missi Pyle ve bir ara Oscar a aday olması bile konuşulan köpek Uggi.

Michel Hazanavicius'un 'Artist'i ile Martin Scorsese'nin 'Hugo'su Oscar Töreni'nde beşer heykelcik aldı. Film ve yönetmen dahil büyük ödülleri toplayan 'Artist' gecenin yıldızıydı
Haber: SEVİN OKYAY - sevin.okyay@radikal.com.tr / Arşivi

Son âna kadar ümitle bekledik, bir sürpriz çıkar diye. Sonunda tek tesellimiz, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ını Meryl Streep’in alması oldu. Bütün tahminlere, yüzdelere göre Viola Davis’in ‘Duyguların Rengi’ndeki performansıyla alması bekleniyordu. Streep’in heybesinde Altın Küre ile BAFTA vardı, oyuncuların meslek kuruluşu SAG ile eleştirmenler de tercihlerini Davis’ten yana kullanmışlardı. Streep’in kendisi, Altın Küre’de Davis’e en çok onu beğendiğini söylemişti. Bu sefer de sahneye çıkarken meslektaşını öptü ama ödülü de üçüncü kez eve götürdü. 17 kere aday olmuş birinin zaferinin nesi sürpriz diyecek olursanız, “Yaklaşık otuz yıldır alamıyordu” diyebiliriz.
Yüzdeler ile tahminler, diğer büyük ödüllerin üçünde de doğru çıktı. film, yönetmen ve erkek oyuncuyu ‘Artist’, Michel Hazanavicius ve Jean Dujardın aldı. İlk ikisinden kimsenin şüphesi yoktu, Dujardin da tahminlerde hayli öndeydi ama ben şahsen George Clooney, hatta Brad Pitt alabilir diye umut ediyor, içten içe de “Gary Oldman alsın” diye dua ediyordum. Olsun, bunca yıl sonra Oldman hiç değilse aday olarak o salonda bulunabildi. Bu arada salona resmi adını veren şirketin iflası nedeniyle -ki bu da kalbimizde bir yaradır- Kodak Theatre’a artık Hollywood and Highland Center dendiğini de hatırlatalım. Henüz kabul görmüş bir Türkçe adı yok sanıyorum. 

Crystal başarılıydı
Dokuzuncu kez bu görevi üstlenen sunucu Billy Crystal, bütün gece yüzüne yapışmış bir profesyonel tebessümle dolaştı, kendi esprilerine -her zamanki gibi- güldü. Ama başarılı bir tören çıkardı, özellikle de geçen yılkı ‘gençleştirme’ senaryosunun (Anne Hathaway ve James Franco) yarattığı hayal kırıklığının ardından, bildik arazide yürümek iyi geldi. Ancak, sansasyonsuz, skandalsız törenin en büyük heyecanının, ânında Twitter yıldızı haline gelen Angelina Jolie’nin derin yırtmaçla ortaya çıkmış sağ bacağı olması da bu gece hakkında bir şeyler anlatıyor.
Meryl Streep ise çok şaşırmış gibi davrandı. “Dünyada neler oluyor” ifadesiyle sahneye çıktı, “Adı müzikte kaybolmasın” diye önce heykeltıraş eşi Don Gummer’a teşekkür etti. Amerikalılar’ın büyük kısmının “Ah ‘Oh, hayır, gene o olamaz” dediğini de ekleyip, “Her neyse” dedi. Beğenilmeyen bir filmi performansıyla ayakta tuttuğu ise bir gerçek. ‘Demir Leydi”, bir de makyaj ödülü aldı. Streep ayakta alkışlandı.
Törene üç oyuncu adayı getiren ‘Duyguların Rengi’nin kara derili oyuncuları Viola Davis ve Octavia Spencer, kimi çevreler tarafından rolleri yüzünden eleştirilmişti. Hâlâ neden 73 yıl önce Hattie McDaniel’i ‘Rüzgâr Gibi Geçti’nin Mamie’si olarak Oscarlı ilk kara derili oyuncu yapan, aynı filmdeki Butterfly McQueen’e de övgü getiren türden roller üstlendikleri sorulmuştu. Davis ödülü alsa, insan haklarını vurgulayan feminist bir konuşmayla cevaplarını verirdi diye düşünüyoruz. Ama bu noktaya ( Sinema eleştirmeni Mehmet Açar’ın dediği gibi) tırnaklarıyla kazıyarak gelmiş olan Octavia Spencer’ın törenin başlarındaki sevinci ve ayakta alkışlanması bir cevap olmuştur belki. 

Kurgu da sürpriz oldu
Şansı yavaş yavaş azalan ‘Senden Bana Kalan’ gene de yönetmen/senaristi Alexander Payne ile Nat Faxon ve Jim Rash’e bir uyarlama senaryo ödülü getirdi. Ortalamayı yükseltebilecek bir başka şahıs, 76 yaşındaki Woody Allen da en çok iş yapan filmi ‘Paris’te Gece Yarısı’ ile özgür senaryo ödülüne layık bulundu. Her zamanki gibi, törene gelmemişti. Kurgu ödülü de kendi çapında bir sürpriz yarattı sayılır. David Fincher’ın ‘Ejderha Dövmeli Kız’ına tek Oscar’ını getirdi. Oysa Akademi tarihinde kurgu ödülü genellikle en iyi filmi alan yapıma gidiyor. Uzun metraj yönetmeni olarak tanıdığımız iki kişi, farklı dallarda ödül aldı. Terry George (Rwanda Hotel), kızının yapımcısı olduğu ‘The Shore’ ile kısa film; Gore Verbinski ise (Üç ‘Karayip Korsanları’ filmi) ‘Rango’ ile animasyon dalında kendilerini kanıtladılar.

2012 OSCARLARI
Film: Artist
Yönetmen: Michel Hazanavicius (Artist)
Kadın Oyuncu: Meryl Streep (Demir Leydi)
Erkek Oyuncu: Jean Dujardin (Artist)
Yardımcı Kadın Oyuncu: Octavia Spencer (Duyguların Rengi)
Yardımcı Erkek Oyuncu: Christopher Plummer (Beginners)
Özgün Senaryo: Woody Allen (Paris’te Geceyarısı)
Uyarlama Senaryo: Alexander Payne, Nat Faxon and Jim Rash (Senden Bana Kalan)
Sanat Yönetmeni: Hugo
Sinematografi: Hugo
Kostüm Tasarımı: Artist
Makyaj: Demir Leydi
Canlı Aksiyon Kısa Film: The Shore
Görsel Efekt: Hugo
Film Montajı: Ejderha Dövmeli Kız
Ses Montajı: Hugo
Ses Miksajı: Hugo
Müzik: The Artist
Orijinal şarkı: Man or Muppet (The Muppets)
Yabancı Film: Bir Ayrılık (İran)
Animasyon: Rango
Kısa Metrajlı Belgesel: Saving Face
Kısa Animasyon: The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
Belgesel: Undefeated

BÜTÜN ÖDÜLLERİ TOPLADI
Cesar: Film, yönetmen, kadın oyuncu, görüntü, müzik, dekor.
BAFTA: Film, yönetmen, erkek oyuncu, orijinal senaryo, sinematografi, müzik, iyi kostüm
Altın Küre: Film, erkek oyuncu
Cannes: Erkek oyuncu
Yönetmenler Birliği: Yönetmen
Oyuncular Birliği: Erkek oyuncu
Yapımcılar Birliği: Yapımcı
Spirit Awards’ta : En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu ve en iyi sinematografi

ÖDÜL ALAN İKİNCİ SESSİZ FİLM
Gelelim Fransızlar’a... ‘Artist’, 1927 yılında ilk en iyi film ödülünü alan ‘Wings’den 83 yıl sonra bu ödüle kavuşan ilk sessiz film oldu. Her şey Cannes’da şaka gibi başlamıştı ama ivmesi artarak büyüdü, biraz da Weinstein gücünün çarkları çevirmesiyle ama en çok sinemaya gösterdiği sevgiyle bir numaralı favori halini aldı. Eskiye muhabbetle bakan bu yılda (‘Hugo’ ve ‘Paris’te Gece Yarısı’ için de aynı şeyler geçerli) özellikle o günleri hatırlayanların sevgilisi oldu. Jean Dujardin sesli filme geçişin şokunu yaşayan karakteriyle altın heykele kavuşunca “Ülkenizi seviyorum” dedi. İlham kaynağı Douglas Fairbanks’a teşekkür etti ve bir “Merci beaucoup” çekti. Yönetmen Michel Hazanavicius’un ilk teşekkür ettiği kişi, yardımcı kadın oyuncu dalı adayı eşi Berenice Bejo oldu. Bir de filmin, Oscar törenine davet edilmedi diye karalar bağladığımız yıldızı, Jack Russel cinsi köpecik Uggie... O da sahneye çıktı. Acaba Oscar ödül töreninde sahne alan ilk köpek olabilir mi?

‘ÖMRÜM BOYUNCA NEREDEYDİN’
Christopher Plummer’un yüzde 100 ihtimalle yardımcı erkek oyuncu heykelciğini alması bekleniyordu. Seksen iki yaşındaki aktör, Oscar’ı havaya kaldırıp, “Benden sadece iki yaş büyüksün, canım” dedi. “Ömrüm boyunca neredeydin?” Crystal ise, 80’indeki Jessica Tandy’ye ait olan ödül alan en yaşlı oyuncu rekorunu iki yılla kıran Plummer’ın ortalama oyuncu yaşını 67’ye çıkardığını söyledi. İki sene önce Tolstoy olarak alsa da pek bir şey değişmeyebilirdi.