Belediyelerin sanat politikaları nasıl olmalı?

Belediyelerin sanat politikaları nasıl olmalı?
Belediyelerin sanat politikaları nasıl olmalı?
CHP dün İstanbul'da Atilla Dorsay, Mehmet Aksoy, Zeliha Berksoy gibi sanatçıları ve siyasetçileri bir raya getirip yerel yönetimlerde kültür ve sanatı tartıştı...

CHP , belediyeler ve kültür sanat faaliyetlerini tartışmaya açtı. Dün partinin Kültür ve Sanat Platformu tarafından İstanbul’da düzenlenen “Sosyal Demokrat Belediyelerde Kültür ve Sanat” konulu sempozyumda, CHP’li Belediyelerin kültür ve sanat alanında uygulaması gereken politika ve programlar ele alındı. Toplantıya Avcılar, Beşiktaş , Kadıköy Belediye Başkanlarının yanısıra, CHP’li Belediyelerin kültür-sanat sorumlularının ve farklı dallardan sanatçıların katıldı.

CHP’nin Kültür ve Sanattan sorumlu Genel Başkan yardımcısı Ercan Karakaş, açılış konuşmasında “ AKP sanatı vesayet altına almaya çalışıyor. Ama, sanat özgür ve özerk olacak” dedi. Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan yardımcısı Veli Ağbaba da,yerel yönetimlerin bütçelerinde kültür ve sanata önemli bir yer ayırmaları gerektiğini vurguladı.

CHP Külttür Sanat Platformu üyesi Zeynep Altıok Akatlı'nın yönettiği “Belediyelerin Sanat Yönetim ve Destek Modelleri” başlıklı ilk oturumda, Devlet Tiyatrolarının eski Genel Müdürü Yücel Erten, İstanbul Şehir Tiyatroları’nın eski Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya ve eleştirmen Vecdi Sayar mevcut uygulamalardan yola çıkarak, uygulanabilir politikalar ve modeller önerdiler. “Kamusal Alanda Sanat ve Kent Estetiği”üzerine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Deniz İncedayı Atilla Dorsay, Mehmet Aksoy Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü müdürü Prof. Nilüfer Ergin ve İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü Özlem Ece mevcut uygulamaları ve kent estetiğini tartıştılar.

CHP Kültür Sanat Platformu üyesi Sera Kadıgil’in yönettiği “Belediyelerin Sanat Kurumları ve Mekanları” başlıklı oturumda ise Prof. Zeliha Berksoy, Tamer Levent, Nedim Saban ve Cengiz Bektaş konuştular. Seferihisar Belediye Başkanı ve Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Başkanı Tunç Soyer’in yönettiği son oturumda ise, Belediyelerin kültürden sorumlu yöneticilerinin değerlendirmeleri yer aldı. Toplantı Point Otel Barbaros'da gerçekleşti.