Belgesel fotoğraf gündeme taşınıyor

Belgesel fotoğraf gündeme taşınıyor
Belgesel fotoğraf gündeme taşınıyor
Fotoğraf Vakfı tarafından geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve yoğun ilgi gören Belgesel Fotoğraf Günleri'nin ikincisi başladı. 22 Kasım'a kadar devam edecek etkinlik kapsamında bugün ve yarın Salt Galata'da birçok etkinlik var.

Galata Fotoğrafhanesi, Hopİstanbul ve Salt Galata’nın katkılarıyla Fotoğraf Vakfı tarafından düzenlenen 2. Belgesel Fotoğraf Günleri’nde çeşitli tematik başlıklar altında, Türkiye’den ve dnyanın birçok farklı bölgesinden 106 görsel hikâye izleyiciyle buluşuyor. Organizasyon kapsamında ayrıca panel, konferans, portfolyo değerlendirmeleri, fotoğraf albümü yayınlamış fotoğrafçılarla sohbetler de yer alıyor.

Programda yer alan fotoğraf gösterileri, toplumsal olaylara odaklanan “Devlet, Zulüm, İsyan” başlığının yanı sıra, toplumsal cinsiyete yoğunlaşan “Kimlikler Lütfen”; kentsel dönüşümü ele alan “Adres Bulunamadı”; Ermeni toplumunun büyük acısının 100. yılında, bu acıyı anlamak ve hatırlamak amacıyla “Yüzyılın Sesi”; fotoğrafçıların yakın çevrelerini anlattıkları “Yakınımızdakiler” ve güncel sanatın belgesel fotoğraf alanındaki farklı yaklaşımlarını görünür kılan “Fikri Firarda” başlıklarının altında izleyicilerle paylaşılıyor. Davetli olarak programa alınan bu çalışmaların dışında, yapılan açık çağrıya yanıt veren fotoğrafçıların çalışmaları da “Açık Çağrı” ve “Son Seans” başlıkları altında gösteriliyor.

22 Kasım’a kadar sürecek 2. Belgesel Fotoğraf Günleri kapsamında bugün ve yarın Salt Galata’da birçok etkinlik var. Belgesel fotoğrafçılığının önemli isimlerinden Kemal Cengizkan, geçtiğimiz aylarda yitirdiğimiz değerli röportaj ustası, fotoğrafçı, yazar ve ressam Fikret Otyam’ın da çeşitli etkinliklerle anıldığı etkinlik kapsamında Fotoğraf Vakfı Galerisi/Galata Fotoğrafhanesi’nde açılan ‘Belgesel Fotoğraf Serileri Sergisi’ de 22 Kasım’a kadar görülebilecek. Tel: 0212 243 71 87 www.fotografvakfi.org.tr