Belki Erkin Koray da çalarlar!

Belki Erkin Koray da çalarlar!
Belki Erkin Koray da çalarlar!
Erkin Koray sound'una özendiklerini saklamayan İsveçli progresif metal grubu Opeth, 6 Mart'ta Küçükçiftlik'te
Haber: SADİ TİRAK / Arşivi

Progresif takısını görünce hızla kaçanları bile zaman içinde kendine bağlayabilmiş bir progresif metal grubu” diyebiliriz Opeth için. Müzikleri hiçbir zaman tek boyutlu olmayan, özellikle ilk dört albümlerinde progresifin içine black metal’i de, death metal’i de, heavy metal’i de sığdırmayı başaran, yeri gelince akustik rock hafifliğindeki şarkılarıyla metal’e uzak kitleleri bile etkilemeyi başaran bir grup Opeth.
İsveç metal sahnesinin en aykırı grubu olarak kariyerine başlayan grup, 1990’da Stockholm’de David Isberg tarafından kuruldu. Wilbur Smith’in ‘The Sunbird’ (Güneşin Kuşu) romanındaki ay şehrine verilen Opet isminin sonuna ‘h’ harfi koyarak grubun ismine karar veren de bizzat Isberg. Kendisinin grubu kurduktan iki yıl sonra ayrılmasıyla dümene geçen ‘dâhi müzisyen’ Mikael Akerfeldt ise işte o zamandan bu yana ‘Bay Opeth’ konumunda.
Melankolik death metal olarak tanımladığım türden zaman içinde 70’lere öykünen (hatta Mikael’ın Headbang dergisine geçen yıl verdiği röportajda açıkladığı üzere bizzat Erkin Koray’ın 70’lerdeki sound’una özenen!) bir grup haline büründü Opeth. İlk dönemlerde işin içine caz partisyonları ve komplike çift gitar armonileri katarak özgünlüklerinin sınırlarını zorladılar ve şarkı sözlerindeki hikâyelerle müziğin edebi kısmında da iddialı olduklarını gösterdiler. Üstelik bunu radyolarda çalınamayacak kadar uzun ve karmaşık şarkılara imza atarak yaptılar. 

Küçükçiftlik yenilendi
Ayrıca yine ilk dönemlerinde albüm kapaklarına grup ismi bile yazmayacak kadar da idealist davranabilmek ve ilk yedi albümlerindeki hiçbir şarkılarına video klip çekmemiş olmak gibi özelliklere de sahipler. Bu durumdaki bir grubun bugün dünyanın en popüler metal gruplarından biri olması ne kadar şaşırtıcıysa, bu özellikler Opeth’i bugün dünyanın ‘eşsiz’ gruplarından biri haline de getiriyor öte yandan. Opeth, son albümü ‘Heritage’le (Miras) ise İsveç folk müziğini ve genel olarak 70’lerin müzikal zenginliğini kendine kılavuz belirledi. Her ne kadar konserlerde neredeyse adım bile atmayan elemanlardan kurulu olsa da özellikle ‘frontman’ Mikael Akerfeldt, o kadar ustaca bir enstrümanistlik ve vokal dersi veriyor, o kadar ‘bilge’ bir tavırla seyircilere hitap ediyor ki, konserin başlamasından 10 dakika sonra kalabalığın büyük bir kısmını huşu içinde ‘headbang’ yaparken görebilirsiniz.
6 Mart gününü takvimlerinizde işaretleyin; üstü dev bir çadırla kapatılmış olan ve özel bir havalandırma/ısıtma sistemine sahip olan yenilenmiş Küçükçiftlik Park’ta progresif rock’ı günümüz metal’inin yüzü yapabilecek kudrette bir grubun, muhtemelen kolay kolay unutulmayacak bir konserini izleyeceğiz. Charm Music organizasyonuyla düzenlenecek konserde, 25 yılı geride bırakan Blue Jean’in rock&metal eki Headbang’in de beşinci yaşını kutlayacağız. Biletler Biletix’te. 

Opeth, 6 Mart Salı saat 21.00’de. Headbang yazarlarının DJ set’i ise 19.30-21.00 arasında.


  ETİKETLER:

  İsveç

  ,

  caz

  ,

  Rock

  ,

  Popüler

  ,

  Bugün

  ,

  zaman

  ,

  Uzak