'Ben bir kadın uzmanıyım'

'Ben bir kadın uzmanıyım'
'Ben bir kadın uzmanıyım'

Jamaikalı Shaggy, şöhretle birlikte kendisinin değil etrafındaki insanların değiştiğini söylüyor.

'Bombastic', 'Mr Lover Lover' gibi şarkılarla tanınan 90'ların reggae kralı Shaggy, 'Dünyaya para için gelmedim, ün için de. Ama bu işe başladığımda kadınları düşündüğümü itiraf edeyim. Kadınlar beni büyülüyordu' diyor
Haber: ÖMÜR ŞAHİN / Arşivi

İSTANBUL - Önceki gece 23.00 sularında Ortaköy’deki Supper Clup’dan içeri giriyoruz. 90’ların reggae kralı Shaggy kanepeye rahatça oturmuş etrafındakilerle sohbet ediyor. Rahat tavırları dikkatimizi çekerken işletmeci Murat’la Shaggy üzerine sohbete başlıyoruz. ‘Ben bu kadar rahat birini görmedim’le başlıyor. UEFA 2008 resmi şarkısını yaptı, son albümünü geçtiğimiz yıl çıkardı, adını ünlü çizgi film Scooby Doo’daki ‘Shaggy Dog’ karakterinden esinlenerek aldı. Jamaikalı. Grammy kazandı. ‘Boombastic’, ‘Angel’, ‘Mr Lover Lover’, ‘Feel The Rush’... Kısa bir ‘google’ araştırmasıyla kolayca ulaşılabilecek bilgilerden sonra öğrendiklerimiz bizi şaşırtıyor. Shaggy dünyanın pek çok ülkesinde verdiği konserlerin gelirini o ülkelerdeki yardım kuruluşlarına bırakıyormuş. San Francisco’daki Supper’a gitmeyi çok sevdiği için klübün Türkiye şubesinin konser teklifini parayı hiç mesele etmeden kabul etmiş...
Ve zaman geliyor Shaggy sohbet için bizi bekliyor. Gitmeden evvel Murat son bir bilgi veriyor... Kadınlara pek düşkündür...
Sohbet birkaç cümlede ismimden, ismimin Arapça kökenli oluşuna, oradan İslam’a geliyor. Ve Shaggy şöyle başlıyor: “Tanrıya inanmam gerektiğini düşünüyorum. Var olduğun için sürekli ibadet etmen gerekmez ama...”
İnsanların inanması gerektiğini düşünmüyorum...
Şunu söylemeye çalışıyorum: Dünya üzerindeki her şeye bak, bitkiler, doğa... Birileri bütün bunlardan sorumlu olmalı. Nasıl insan arabalardan, atom enerjisinden, elektronik eşyalardan sorumluysa, doğanın varlığından da biri sorumlu olmalı. Ben bütün bunlar için sürekli ibadet et demiyorum, ama doğaya baktığım zaman bir yaratıcı görüyorum. Bu nedenle din sempatizanı değilim ama spiritualirm sempatizanıyım.
Çok sıra dışı görünüyorsun. Böyle düşünmeni yadırgadım.
Sıra dışı falan değilim. İnsanlar paranın dünyayı yönettiğini söylüyor. Paranın dünyayı yönettiğini düşünmüyorum. Din parasal güç ve politika birbirinden besleniyor. Ama dünyayı yöneten bunlar değil.
Para senin hayatını yönetmiyor mu?
Elbette hayır. Ben bir sanatçıyım. Bu dünyaya para için gelmedim. Ün için de gelmedim. Ama bu işe başladığımda kadınları düşündüğümü itiraf edeyim. Çünkü çok gençtim. Kadınlar beni büyülüyordu. Çünkü kadınlara bayılıyorum. Bir star oluyordum ve bir sürü para kazanıyordum. Bir gece klübüne gittiğim zaman oranın en güzel kadınlarıyla birlikte olabiliyordum. 
Bütün bu hikâye Jamaika’da başladı değil mi?
Ben Jamaikalıyım. Orada doğdum, büyüdüm ve hâlâ orada yaşıyorum..
Gerçekten mi?
Evet, ama çok para kazanıyorum biliyorsun. Bu yüzden New York, Jamaika ve Miami’de evlerim var.
Bu kadar para kazanınca hayatın nasıl değişti?
Müziğe tutkunum. Bu yüzden benim değişmemden öte etrafımdaki insanların nasıl değiştiğine bakmak lazım. Ben hep aynı insanım. Sadece daha pahalı bir arabaya biniyorum hepsi bu. Bu camiada iki çeşit insan var. Şöhretler ve sanatçılar. Ben sanatçıyım. Şöhretlerin yaptığı şeyleri yapmayı sevmiyorum. Müzik yapmayı, şarkı yazmayı seviyorum. Ben müziğe aşığım. Her şeyim müzik. Müzik benim karım, geri kalan ne varsa metresim. Sen içki içmiyor musun?
Bir bira içtim.
Bira mı? Çok hafifmiş (Gülüyor)
İşimi yapıyorum...
İş mi bu senin işin mi? Çok kötü bir işin varmış. (Gülüyor)
Sen röportaj vermeyi seviyor musun?
Hayır. Sıkılmıyorum ama, çok sevmiyorum...
Peki sence neden müziği bu kadar çok seviyorsun?
Bu benim hayatım. Yapabildiğim tek şey. Futbol oynamayı pek beceremem. Hatta çok kötüyümdür. Pek çok spor dalından ve kitaplardan nefret ederim... Başka seçeneğim yoktu.
Zaman zaman senin öldüğüne dair haberler çıkıyor. Bunlar için ne diyorsun?
Ciddi misin? Ben hiç duymadım. Günde dört kere ölürüm, sonra yine dirilirim.
Türkiye’den Yalın’la düet yaptın. Bu nasıl oldu?
Bir gece klübündeydim. Biri gelip bana bir CD verdi. Bunu dinle ve beğenip beğenmediğini söyle dedi. Ben de çok beğendim ve şarkıyı söylemeyi kabul ettim. Yalın’la hiç tanışmadım. Bu iş için de hiç para almadım. Şarkıyı çok beğendim ve söyledim, ne parası.
Türkiye’ye defalarca geldin değil mi?
Evet çok geldim. Burada konserlerde çok heyecan verici bir kalabalık oluyor. Çok eğlenceli. Burada her yerde tarih var. Kadınlar göz kamaştırıcı. Son derece göz kamaştırıcı. Ben bir kadın uzmanıyım. Mr lover lover...

Shaggy, bu akşam saat 21.00’de Ortaköy’deki Supper Clup’ta sahneye çıkacak. Tel: 0212 261 19 88