'Ben Kasımpaşalıyım, bu filme yabancı değilim'

'Ben Kasımpaşalıyım, bu filme yabancı değilim'
'Ben Kasımpaşalıyım, bu filme yabancı değilim'
Başbakan Tayyip Erdoğan, Emine Erdoğan ve bazı bakanlarla birlikte, Fethullah Gülen'in hayatının bir bölümünden esinlenerek beyaz perdeye aktarılan 'Eşrefpaşa' filminin galasına katıldı.

 

UĞUR VARDAN YAZDI: BUYRUN İSLAMIN GÜLEN YÜZÜNE

TARIK IŞIK


Armada Sinemaları’nda önceki akşam yapılan galaya eşi Emine Erdoğan’la birlikte giden Başbakan, gösterimin ardından oyuncularla yapım ekibini kutladı. Erdoğan filme ilişkinse şunları söyledi:
“Ben bu filme yabancı değilim. Ben Kasımpaşalıyım. Gerçekten kulak kesenler, racon kesenler burada kulak kesildiler. Aslında samimi bir hava fakat bu samimi havanın neyi nereye götürdüğünü görmesi bakımından, hocanın girdiği o farklı dünyanın daha sonra hangi dünyaya dönüştüğünü görmesi bakımından çok çok önemli. Eşrefpaşalı ya da Kasımpaşalı deyip oraya siyah çizgiyi veya kırmızı çizgiyi atmanın bir anlamı yok. Aslında gerçekler orada yaşanıyor, samimi duygular aslında orada yaşanıyor.”
‘Eşrefpaşalılar’ filmi, Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen Dünya Radyo bünyesindeki Ankara Sanat Evi’nin üç yıldır tüm Türkiye’de gösterilen tiyatro eserinin beyazperdeye uyarlanmasıyla ortaya çıktı. Film, 1970’li yıllarda İzmir’in kabadayıları ile ünlü semti Eşrefpaşa’dan İstanbul’a gelen kabadayılar ile mahalle camisinin imamı arasında geçen olaylar üzerine kurulu. Filmin en önemli özelliği ise senaryosunun Fethullah Gülen’in bir imam ve vaiz olarak İzmir’de yaşadığı gerçek olaylardan ‘esinlenilerek’ yazılmış olması. Gülen’in hayatında Eşrefpaşalı’ların önemli bir yeri olduğu biliniyor. 2007 yılında Eşrefpaşalı Zafer Adalıoğlu vefat ettiğinde Gülen taziye mesajı yayımlamıştı.