Benim siyasi görüşüm, rap!

Benim siyasi görüşüm, rap!
Benim siyasi görüşüm, rap!

FOTOĞRAFLAR: ATIF ÜLKÜ

Ceza beş yıl aradan sonra yeni albümü 'Suspus' ile döndü. "Rap dersi gibi albüm oldu, en iyi albümüm" dediği 'Suspus' vesilesiyle buluştuk. "Belki müziğimizle büyüyen nesilden önemli politikacılar çıkarsa işler değişir" diyen sanatçı ile albümünden, müzik piyasasından ve hayatın gidişatından konuştuk...
Haber: MUHSİN TOPYILDIZ - mahfuznecip@gmail.com / Arşivi

Arayı bu kadar açmazdınız hiç. Nerelerdeydiniz bunca zamandır?
Aslında müzikten hiç kopmadım. 2010'da yaptığım 'Onuncu Köy' albümünden sonra albüm yapmak için pek hevesim kalmamıştı. Özellikle basının Türkiye 'deki alternatif müziklere pek yer vermemesi bende kırgınlık yaratmıştı. Bunun dışında rap dinleyicilerinin sığlaşması ve kötü örneklerle rapi tanıması canımı çok sıktı. Bir taraftan da müzikal anlamda kendimi tatmin edemiyordum. Bunlar tüm müzisyenlerin yaşadığı şeyler. Biraz kabuğuma çekilmem gerekti. Bu dönemde Ahmet Kaya anısına yapılan bir albümde ve rapçi arkadaşlarımın albümlerinde bulundum. Bir de 'Türk Marşı' single'ı çıktı. Müzikten kopmadım ama bu albümle yaşadığım tatmini yaşayamamıştım. Beş sene bunu yapmak için bekledim sanırım.

'Suspus'u en iyi albümünüz olarak tanımlıyorsunuz. Diğer albümlerin yanında farklı durmasını sağlayan şey ne?
Kendimi çok daha iyi ifade edebildiğimi düşünüyorum 'Suspus'ta. Çok ince eleyip sık dokudum. Albüm kapağından mix aşamasına kadar her şeyin başında durdum. Çok kalabalık bir ekiple gece gündüz çalıştık. Eskiden bir şarkı bir günde bitiyordu. Altyapı yapılırken sözleri yazıyordum. Aynı gece kaydediyorduk ve şarkı tamamlanmış oluyordu. Şimdi her aşama için günler harcadık. Birçok değerli sanatçı albümümde canlı enstrümanlar çaldı. Yaşım ilerledikçe çok zor beğenir bir insan oldum.  “En iyi albümünüz hangisi?” dediklerinde hepsinin yerinin ayrı olduğunu söylerdim ama işler değişti. (Gülüyor)

İlk solo albümünüzün üzerinden 13, ilk yasal çalışmanızın üzerinden 17 yıl geçti. Birçok albüm, onlarca düet, yüzlerce şarkı... Kendinizi nasıl şarj ediyorsunuz?
Bir parçamda “Her gün okuduğum iki kitap var, birisi sağ diğeri sol gözüm” demiştim. Hayatta gördüğüm şeyler, bulunduğum şehir, yaşanan olaylar, ailevi meseleler, okuduklarım, tanıştığım insanlar... Her şey benim sözlerimi etkiliyor. Aslında tamamen hayat deneyimi diyebiliriz buna. Müziğimle dünyayı geziyorum ve gittiğim her yerde kafamda başka kapılar açılıyor. 15 yıl önceki halimle şimdiki arasında çok büyük farklar var. Ben belirli bir siyasi çerçevede ya da belirli bir misyon içerisinde bulunmak istemiyorum. Tek istediğim şey tüm insanların kulaklarına rap’i ulaştırabilmek.

RAP DERSİ GİBİ ALBÜM OLDU
'Suspus'a bakınca vokal tarzınızda da değişmeler fark ediliyor. Daha melodik ve daha tekniksiniz bu albümde. Kayıtlar sırasında ön planda neleri tuttunuz?
Henüz müzikler yapılırken sözleri kafamda şekillendirmeye ve o şarkıya hangi enstrümanların çalınacağına karar vermeye başlamıştım. O yüzden çok daha rahat çalıştım stüdyoda. Çocukluğumdan beri rap dinliyorum. Cartel dönemini saymazsak bu ülkede bu işi yapan ilk kişilerden biriyim. Artık rap anlamında çok büyük bir birikimim var. Onları bu albümde en iyi şekilde göstermeye çalıştım. Sesimin yettiği kadarıyla melodik nakaratlar okudum. Bana “Rap yapmak için neler yapmamız gerekir?” diyen kardeşlerime ders gibi albüm oldu. (Gülüyor)

'Ders Al', 'Feyz Al'ın ikinci versiyonu. 'Kolay Gelsin' de benzer şekilde agresif bir şarkı. Her iki şarkıda da oldukça tekniksiniz. Anlamı kaybetmeden bu kadar hızlı olmanın formülü nedir?
İşin en zor kısmı bu zaten. Bir matematiği var bunun. Hem ritme uymanız, hem melodiye uymanız, hem de ne olursa olsun anlamı kaybetmemeniz gerekiyor. Çok boyutlu bir iş bu. Herkes de zannediyor ki ritmin üzerine şiir okuyoruz. Eğer öyle olsaydı herkes yapardı, değil mi? Yıllarca rap yapmanın getirisi bu. Bana rapi hiç kimse öğretmedi. Kendi yaptığım hatalardan ders alarak kendimi geliştirdim. Bu albümde bunun hissediliyor olmasına sevindim. Her bir heceye kadar tek tek uğraştım.

Sizden sonraki rap yapan nesil ile zaman zaman çalışmalar yapıyorsunuz. 'Sor Bize' şarkısında Sansar Salvo ile birlikte çalışmışsınız. Genel olarak sonraki neslin rapçileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Çok başarılı örnekler duyuyorum. Bir şarkımda “Şimdiki rapçiler benim karanlıktaki fenerim” diyorum. Çok başarılı rapçilerin olması bir yandan beni bu işe tekrar motive etti. Basın diğer müziklere verdiği kadar destek verirse sesleri çok daha yüksek çıkacaktır. Pop müzik ile diğer müzik türleri arasında haksız bir rekabet var. Örneğin, ödül törenlerinde ayda bir çaldıkları bir rap şarkısı ile her gün defalarca çaldıkları şarkıları yarıştırıyorlar.

Şarkılarınızda ne kadar pozitif mesajlar verseniz de hep agresif tarafınızla gündeme geldiniz. Neye bağlıyorsunuz bunu?
Bu sadece benimle ilgili bir şey değil, genel bir durum. Türkiye'nin magazinel kültürle yoğrulmuş olmasından kaynaklanıyor. Yaptığınız güzel şeyler değil de sansasyonel şeyler hep ön plana çıkıyor. Düşenin dostu olmuyor. Yaptığım albümler, yer aldığım organizasyonlar, aldığım ödüller ortada fakat hiçbirisi bir satır haber olmadı.

ÇOCUKLARINA BENİM İSMİMİ KOYANLARI BİLE GÖRDÜM
Müziğinizi iletişim aracı olarak kullanan bir müzisyensiniz. Müzik yapmaya başladığınızdan beri bir şeyleri değiştirebildiğinize inanıyor musunuz?
İnsanların duvarları her zaman var maalesef. Ne kadar yıksan da birileri mutlaka yeni duvarlar örüyor. 2000'lerde beni dinlemeye başlayıp çok iyi yerlere gelen insanlar görüyorum bazen. Müziğimin onlara motivasyon sağladığını söylüyorlar. Çocuklarına benim ismimi koyanları bile gördüm. Bunu devam ettirmek istiyorum zaten. Benim en büyük misyonum bu, tek siyasi görüşüm bu.

'Kim Olduğunu Unut'ta “Pornografik pozlar ile anca dikkat çekenler/Bir toplasan şarkılarında üç satır zor ederler” diyerek müzik piyasasını eleştiriyorsunuz. Bugünün müzik piyasasında neleri eksik buluyorsunuz?
Günümüzün müzik piyasasının özeti o cümle aslında. Duyduğun zaman yanına bir resim koyabiliyorsunuz. Kaliteli işler yapan insanlar belli ve dinleyiciler de bunun hakkını veriyor. Tüketim için bu işin yapıldığının farkındayım ve karşı da değilim. Ama bu kadar ucuz olmasın lütfen. Müzik piyasasında sistemi belirleyenler değişmedikçe pek bir şeyin değişeceğini düşünmüyorum.

Albümün genelinde daha çok kafasını etrafına çeviren bir haliniz var. Bu sadece ruh haliyle mi ilgili yoksa bilinçli bir seçim olarak mı bunlardan bahsediyor?
Tamamen ruh halimle ilgili. İçimden geçeni yazıyorum sadece. Bunları yaşadım, bunları yazdım. Duygularım hep bu yöndeydi. Biraz depresif bir zamanda yazdım şarkıların çoğunu.

MÜZİĞİMİZLE BÜYÜYEN NESİLDEN ÖNEMLİ POLİTİKACILAR ÇIKARSA İŞLER DEĞİŞİR BELKİ
'Milyon Farklı Hikaye'de savaş karşıtı duruşunuzu tekrar ortaya koyuyorsunuz. Son zamanlardaki karışık durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Silah ticaretinden tutun petrole kadar birçok boyutu var savaşların. Bizim hiç bilmediğimiz, muhtemelen de hiçbir zaman bilemeyeceğimiz farklı farklı pazarlıklar var. Biz kritik bir bölgedeyiz coğrafi olarak. Ortadoğu'da her gün bir yerlerde insanlar öldürülüyor. Politikacılar bunları durdurmak için yoklar mı? Savaşın başlaması da bitmesi de bir emre bakıyor. Benim gücüm yetmiyor bunu durdurmaya. Ben sadece şarkı söyleyebiliyorum. Belki müziğimizle büyüyen nesilden önemli politikacılar çıkarsa işler değişir. Her ülkede benzer pozitif mesajları veren onlarca müzisyen var.

'Kime Anlatsam' insanların kibirden ayrımcılığa, yaftalamadan adaletsizliğe birçok konudan bahsediyorsunuz. Problemi çözebilmek için reçeteniz ne?
İnsanların biraz sorgulamaya başlıyor olması gerek artık. Her duyduğumuza inanmamamız gerek. İnsan tek bir yere bağlı kalmamalı. Eleştiriye açık olunabilmeli.

TANK BULUP GETİRDİK KLİP İÇİN
İlk klibinizi 'Suspus' şarkısına çektiniz. Yüksek prodüksiyonlu bir klip hazırlamışsınız. Nasıl bir süreçti?
Albüm bittikten sonra bu parçanın albüme isim babası olmasına karar verdik. Zaten benim beş yıllık suskunluğuma da çok uyuyordu. Fikir olarak da hoşumuza gitti. İnsanların bazı şeyleri görüp konuşmamasını anlatıyor. Ferit Katipoğlu ve ekibiyle buluşup klip üzerine biraz fikir yürüttük. Türkiye'de müzik dinleyen ve beni seven insanlara güzel bir hediye vermek istedik. “Bu sefer çok iyi bir şey yapalım” diyerek başladık işe. Benim için çok başarılı bir iş oldu. Rap yapan bir insan olarak etrafımda dönenin farkında olduğumu anlatmaya çalıştık klipte. İnanılmaz materyaller kullandık. Tank bulup getirdik klip için. 400 kişi çalıştı klipte. Film çekilebilecek bir prodüksiyon vardı orada.

Klibiniz internette büyük ilgiyle karşılandı. Dijital satışlarda büyük ilgi görüyorsunuz. Bekliyor muydunuz bu durumu?
Bekliyordum değil de istiyordum. Beklediğimin çok daha üzerinde bir ilgiyle karşılandı albüm ve klip. Hiçbir televizyon programına çıkmadım ama durum bu. Dinleyicinin gücü böyle bir şey. Bizim televizyona değil televizyonların bize ihtiyacı olduğunu kanıtlamış olduk. Bundan sonra da herhangi bir programa çıkmayı düşünmüyorum.

Albüm sonrası nasıl bir takviminiz var?
Büyük bir Türkiye turnesi yapmayı planlıyoruz bize gelecek konser tekliflerinin dışında. Birkaç klip daha çekmeyi istiyorum bu albümde. Bazı projeler var müzikle ilgili. Müzik hayatımın her alanını kaplıyor. Bir daha bu kadar ara vermeyeceğim. (Gülüyor)