Benjamin'i Stalin öldürmüş

Hayata gözlerini yumduğu 1940 yılının eylül ayından beri intihar ettiğine inanılan ünlü yazar...

PARİS - Hayata gözlerini yumduğu 1940 yılının eylül ayından beri intihar ettiğine inanılan ünlü yazar, sosyal teorisyen ve eleştirmen Walter Benjamin'in Stalinist ajanlar tarafından 'ortadan kaldırılmış' olabileceği iddiası ortaya atıldı. İngiliz basınının önde gelen hafta sonu gazetelerinden The Observer'ın önceki günkü sayısında yer alan haber, Karadağ kökenli bir gazeteci ve 1930'lu yılların devrimci entelektüelleri konusunda uzmanlaşmış olan Stephen Scwartz'ın imzasını taşıyan makaleye dayanıyor.
Nazilerden kaçmıştı
Alman Yahudisi olan Benjamin, Nazilerin iktidara gelmesi üzerine Paris'e kaçmıştı. Nazilerin ilerlemesi üzerine İspanya'ya geçmiş, orada umutsuzluğa kapılıp 1940 eylülünde yaşamına son vermişti.
Schwartz'un 'Walter Benjamin'in Gizemli Ölümü' başlıklı yazısına göre, yazarın ölümü Stalinist ajanların Nazi ve Soyvet yakınlaşmasının sürdüğü sırada Güney Fransa ve İspanya'da yürüttüğü özel operasyonlara rastlıyor.
'Hiç şüphe yok ki, Sovyet gizli polisi o dönemde Güney Fransa'daki kilit noktalarda kaçakları ele geçirebilmek amacıyla saf tutuyordu' diyen Stephan Schwartz, yazısında işbirliğine giden Alman ve Sovyet gizli polislerinin de oluşturduğu üstünlükle Güney Fransa'daki tüm noktalarda 'kontrolü sağladığını' belirtiyor.
Schwartz'ın dikkat çektiği bir unsur da ölümünden birkaç ay önce yayımladığı 'Tarih Felsefesi Üzerine Tezler' kitabı. Kitapla ciddi bir Marksizm eleştirisine giren Benjamin'in Moskova'ya ilişkin hayal kırıklıklarını da ortaya döktüğü ve kimi eski yoldaşlarıyla ters düştüğü söyleniyor. (Kültür Sanat)