Bennett'a yakışır bir hediye

Bennett'a yakışır bir hediye
Bennett'a yakışır bir hediye
Tony Bennett'ın, aralarında Amy Winehouse'un da olduğu geniş yelpazeden bir konuk listesiyle kotardığı 'Duets II' resmi bir vokal caz geçidi gibi
Haber: ERDEM BELENER / Arşivi

Tony Bennett’ın ikinci düet albümü ‘Duets II’nin haberini aldığımda beni ilk heyecanlandıran şey, cazın efsanelerinden birinin ben hâlâ hayattayken bir stüdyo albümü çıkarabilmiş olmasıydı. En azından ileride bir gün ‘O sene Tony Bennett bir albüm kaydetmişti’ diyebileceğim. Gönül isterdi ki şimdi size Tony Bennett’in piyanist Bill Evans’la kaydettiği albümü tanıtayım ama buna yetişmem bile büyük bir şans ! Albüm ilk olarak yakın zamanda aramızdan ayrılan Amy Winehouse’un son stüdyo görüntüleriyle kendini duyurmuştu. Ben de albümü kaçıncı kez dinlersem dinleyeyim sıra ‘Body and Soul’a gelince kendimi bir tuhaf ve bir o kadar da şanslı hissediyorum. ‘Body and Soul’, Amy’nin çarpıcı vokal performansı ve Bennett’a olan şaşırtıcı uyumu sayesinde en dikkat çekici ve etkileyici parça. 

Lady Gaga ise sanırım albümün en büyük sürprizi. Vokal performansı, albümdeki diğer sanatçılara nazaran biraz “sırıtıyor” ama ‘The Lady Is A Tramp’i iyi kotarıyor çılgın popçu ve parçadaki enerjisiyle Bennett’a yaşını unutturuyor. Sıra ‘How Do You Keep The Music Playing’e geldiğinde Aretha Franklin müthiş vokaliyle suratıma okkalı bir tokat atıyor. 

Listelerin başında 
Albümdeki efsaneler bitmek bilmiyor. Natalie Cole ‘Watch What Happens’la bu resmi vokal caz geçidindeki yerini alıyor. ‘Duets II’deki bir diğer heyecan verici konuk ise Norah Jones. Performansı, belki Herbie Hancock’un ‘River’ındaki kadar büyüleyici değil ama Norah Jones’u da bu albümde duyduğuma seviniyorum. Tony Bennett’tan iyi bir performans beklemek sizi biraz hayal kırıklığına uğratabilir ama 85 yaşında olmasına rağmen, efsane standartları hâlâ iyi söylüyor. Üstelik Bennett’ın John Mayer’la tatlı tatlı atıştığı ve bundan da bir hayli zevk aldığını hissettirdiği parça ‘One For My Baby’ ve Mariah Carey’nin caz performansını test edebileceğiniz ‘When Do The Bell Rings For Me’ albümün diğer sürprizleri arasında. 

Bennett’la caz standartları arasında keyifli bir yolculuğa çıkmak ve sonbahara tatlı bir vokal caz albümüyle merhaba demek isteyenleri iyi bir albüm bekliyor. Efsanenin web sitesine girerseniz kendisini, albümünü listelerde 1 numaraya yükselten herkese hayat dolu gülümsemesiyle teşekkür ederken bulacaksınız.