Bereketli Montreal

Yılmaz Erdoğan'ın 'Vizontele'si, Serdar Akar'ın 'Dar Alanda Kısa Paslaşmalar'ı ve Semih Kaplanoğlu'nun 'Herkes Kendi Evinde'si, bugün başlayan Montreal Festivali'nde yarışıyor.

MONTREAL - Kuzey Amerika'nın uluslararası tek festivali Montreal Dünya Film Festivali bugün başlıyor. 25'incisi düzenlenen festivalde bu yıl Türk filmi bereketi yaşanıyor. Programında 66 ülkeden
uzunlu, kısalı 388 filmin yer aldığı festivalde Türkiye'yi İstanbul Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü paylaşan Serdar Akar'ın 'Dar Alanda Kısa Paslaşmalar' ve Semih Kaplanoğlu'nun 'Herkes Kendi Evinde'si ile Ömer Faruk Sorak ve Yılmaz Erdoğan'ın birlikte yönettiği 'Vizontele' temsil edecek.
Açılış göçmen filmiyle
Türkiye'deki festivallerde birçok ödül kazanan bu üç yapım, festivalin yarışma bölümünde değil, 'Dünya Sineması: Günümüzden Yansımalar' bölümünde izleyenlerin beğenisine
sunulacak. Bu bölümde tam 111 film yer alıyor.
Avustralya'dan Hindistan'a uzayan yelpazesiyle, oldukça renkli geçeceğe benzeyen etkinliğin açılış filmi Cezayir'deki iç savaştan kaçıp Montreal'e yerleşen bir ailenin karşılaştığı maddi, manevi sıkıntıları antalan Fransa-Kanada ortak yapımı 'Tar Angel'. Küreselleşen dünyanın rutin sorunlarından 'göçmenlik' olgusunu bir kez daha gündeme getiren film, genç yönetmen Denis Chouinard'ın imzasını taşıyor.
Kanada'nın Montreal kentinde, 13 gün boyunca, tam bir film şöleni vaat eden festivalin bu yılki onur konuğu ünlü İtalyan oyuncu Sophia Loren. 'Yüzyılın 'en çok sevilen aktristi' olarak anılan Loren, sinema sanatına yaptığı katkıları nedeniyle 'Grand Prix' ödülüne değer bulundu. Etkinliği renklendirecek bir diğer simaysa Uzakdoğu'dan. Karate filmlerinin ünlü ismi Jackie Chan, 1 Eylül'de Montreal topraklarında olacak. Chan, tıpkı Loren gibi 'Grand Prix' ödülüne değer bulunurken, son filmlerinden biriyle izleyicilerin nefesini kesmeyi de ihmal etmeyecek!
Laurentis de orada
Festivali onurlandıracak başka bir isim daha var: Dino De Laurentis. Irving G. Thalberg anısına verilen Yaşam Boyu Başarı Oscar'ının bu yılki sahibi olan yapımcı, festivalin ilk
iki gününü kapsayan bir konferansa başkanlık edecek. 81 yaşındaki Laurentis, son olarak 'Hannibal' ve 'U-571' filmlerinin yapımcılığını üstlenmişti.
3 Eylül tarihine kadar sürecek festivalde
'Latin Amerika Filmleri', 'Alman Filmleri',
'Kanada Panoraması' ve 'Dünyanın En İyileri' başlıklı bölümler dikkat çekiyor.
Montreal Dünya Film Festivali'nin yarışma bölümlerinde ise toplam 39 film yer alıyor. Rakhstan Bani Etemad, Jaime Humberto Hermosillo, Pascale Montpetit gibi oyuncu ve yönetmenlerden oluşan yarışma jürisinin başkanlığını 'Görevimiz Tehlike' (Mission İmpossible) ve 'Date With an Angel' (Melekle Randevu) gibi filmlerde rol alan Emmanuelle Beart üstleniyor. (Kültür Sanat)