Bereketli topraklar üzerinde sinema

Bereketli topraklar üzerinde sinema
Bereketli topraklar üzerinde sinema

17. Uluslararası Altın Koza Film Festivali nde, dünyanın çeşitli ülkelerinde çekilen Filistin le ilgili filmler, Barışa Hasret başlıklı özel bir bölüm kapsamında gösterilecek.

Altın Koza Film Festivali, ödüllü filmleri bir kez daha 'bereketli topraklar'a taşıyor. 10 filmin büyük ödül için yarışacağı festivalin onur konuğu Theo Angelopoulos

İSTANBUL - Haziran ayında yapılması planlanan ancak çeşitli gerekçelerle Eylül’e ertelenen 17. Uluslararası Altın Koza Film Festivali bugün başlıyor. On filmin 250 bin TL’lik büyük ödül için yarışacağı festival, 26 Eylül’e kadar devam edecek. Festival kapsamında kurmaca, kısa ve belgesel 205 film sinemaseverlerle buluşacak. Festivalin en önemli konuğu ise usta Yunan yönetmen Theo Angelopoulos olacak.
Bütçesinin sekiz milyon lira olduğu duyurulan festivalin açılış töreni de yarın akşam gerçekleştirilecek. Bu yılki ‘Yaşam Boyu Başarı’ ödülleri ise perşembe akşam düzenlenecek bir törenle sinema yazarı Atilla Dorsay ve oyuncu Müjde Ar’a verilecek.
Festivalin en dikkat çeken bölümü ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bu yıl 10 film yer alıyor. Bu bölümde Zeki Demirkubuz, Semih Kaplanoğlu, Ümit Ünal, Nesli Çölgeçen gibi usta isimlerin filmleri yer alacak. Yönetmen Işıl Özgentürk’ün başkanlığını yaptığı jüride, yazar Buket Uzuner, görüntü yönetmeni Erdal Kahraman, sinema yazarı Erkan Aktuğ, oyuncu Fikret Kuşkan, oyuncu Görkem Yeltan ve müzisyen Selim Atakan yer alıyor. Bu bölümde ayrıca Ali Ulvi Uyanık, Çağdaş Günerbüyük ve Cem Altınsaray’dan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi de ‘SİYAD En İyi Film’ ödülü verecek. Festival kapsamında ayrıca ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’ da yer alıyor. Bu bölümde belgesel dalında 11, deneysel dalında 8, kurmaca dalında 28, canlandırma dalında 14 film yarışıyor. 

Ödüller 25 Eylül’de
Bir diğer yarışma ‘Ulusal Öğrenci Filmleri’ dalında olacak. Bu bölümde 8 belgesel, 7 deneysel, 10 kurmaca ve 8 canlandırma filmi yarışıyor. Ödüller 25 Eylül Cumartesi akşamı düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Festivalin toplu gösterim bölümlerinde ise iki isim öne çıkıyor. Yunan sinemasının usta yönetmeni ve festivalin ‘Onur Konuğu’ Theo Angelopoulos toplu gösterimi, ilgiyi hak ediyor.
Yönetmenin ‘Kitera’ya Yolculuk’, ‘Arıcı’, ‘Leyleğin Geciken Adımı’, ‘Ulis’in Bakışı’, ‘Sonsuzluk ve Bir Gün’, ‘Ağlayan Çayır’ ve ‘Zamanın Tozu’ isimli ünlü yapıtları seyirciyi bekliyor. Türkiye sinemasının en parlak yönetmenlerinden Reha Erdem filmleri de festivalin ‘özel’ bölümlerinden birinde gösteriliyor. Bu bölümde Reha Erdem’in altı filmi gösterilecek.
Festival her yıl olduğu gibi, bu yıl da dünya sinemasının son dönemdeki en iyi örneklerini programına dahil etti. Bu bölümde, Oscar Ruiz Navia’nın yönettiği ve Berlin Film Festivali FIPRESCI Ödülü’nü kazanan ‘Yengeç Kapanı’, Radu Jude’un ‘Dünyanın En Mutlu Kızı’, İsviçreli yönetmen Christoph Shaub imzalı ‘Julia’nın Kayboluşu’ açılış töreninde de gösterilecek Javier Rebollo’nun ‘Piyanosu Olmayan Kadın’, Reka Almasi’nin takım oluşturma konusunu ele aldığı ‘Takım Ruhu’ ve belgeselci Eval Sivan’ın son çalışması ‘Yafa: Portakalın Otomatiği’ yer alıyor. Dikkat çeken bir diğer bölüm ise ‘Suç Filmleri’ başlığı altında yer alıyor. 

Filistin öyküleri
Bir başka bölüm de ‘Filistin: Barışa Hasret’ başlığını taşıyor. Bu bölüm son yıllarda, Filistinli sinemacılar tarafından anlatılan dokunaklı insan öyküleri ve başka ülkelerden duyarlı yönetmenlerin Filistin’de çektiği belgesellerden oluşuyor. Gazze’den portreler sunan Nicolas Wadimoff filmi ‘Ayşin’, Kamal Aljafari’nin ‘Hatıralar Limanı’, Mohammed Soueid’in ‘Kalbim Sadece Onun İçin Atıyor’, festivalin konuğu olacak Filistinli kadın sinemacı Liana Badr’ın ‘Kapılar Bazen Açılıyor’, Rashid Masharawi’nin ‘Leyla’nın Doğumgünü’, Najwa Najjar’a ait ‘Nar Ağaçları’, Simone Bitton filmi ‘Rachel’, Nasri Hajjaj’ın son belgeseli ‘Şairin Dediği Gibi’ bu bölümün filmleri. 

Eleştirmenlerin keşfettiği... 
17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali bu yıl bir ilke imza atıyor. Dünya Film Eleştirmenleri Federasyonu’nun (FIPRESCI) kariyerlerinin başındayken ödül vererek keşfettiği bugünün usta yönetmenlerinin filmlerinden oluşan seçki, festivalin en özel bölümlerinden. Program kapsamında gösterilecek, Ken Loach’un üçüncü filmi ‘Family Life’ 1971 yılında Berlinale’de, Michael Haneke’nin ikinci filmi ‘Benny’nin Videosu’, 1992 yılında Viennale’de, Bent Hamer’in ilk filmi ‘Yumurtalar’ 1995 yılında Toronto Film Festivali’nde, Emir Kusturica’nın ilk filmi ‘Dolly Bell’i Anımsıyor musun?’ 1981 yılında Viennale’de, Boris Khlebnikov ve Alexei Popogrebsky’nin 2003 yapımı filmi ‘Koktebel’e Yolculuk’ Moskova Film Festivali’nde, Claudia Llosa’nın 2005 yapımı ‘MADEINUSA’ filmi Rotterdam Film Festivali’nde, FIPRESCI Ödülü’ne layık görülmüştü.

Koza için yarışıyorlar
‘Bal’, Semih Kaplanoğlu
‘Beş Şehir’, Onur Ünlü
‘Büyük Oyun’, Atıl İnaç
‘Denizden Gelen’, Nesli Çölgeçen
‘Eyvah Eyvah’, Hakan Algül
‘Kavşak’, Selim Demirdelen
‘Kıskanmak’, Zeki Demirkubuz
‘Nefes’, Levent Semerci
‘Orada’, Melik Saraçoğlu / Hakkı Kurtuluş
‘Ses’, Ümit Ünal 
(Kültür Sanat )