Bergama Dünya Mirası Listesi'nde

Bergama Dünya Mirası Listesi'nde
Bergama Dünya Mirası Listesi'nde
Antik harabereleriyle bilinen Bergama ve Cumalıkızık köyleri UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı.

Türkiye 'den iki önemli tarihi yer, Bergama ve Cumalıkızık da UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edildi. UNESCO 38. Dünya Mirası Komite Toplantısı, Katar Ulusal Kongre Merkezi'nde geçen 17 Haziran'da başladı. Başkent Doha'daki toplantıda, 36 yeni alanın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmasını kararlaştırılmasının yanı sıra, dünya mirasındaki mevcut 981 bölgenin korunma şartları ele alındı. Toplantıda Türkiye'den Bursa'daki Cumalıkızık Erken Osmanlı Kentsel ve Kırsal Yerleşimleri ve Bergama dosyaları değerlendirmeye alındı. Dünya Mirası Listesi'ne eklenecek bininci unsurun seçilecek olması bakımından ayrı bir önem taşıyan toplantıyı, Bergama Belediyesi adına UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi'nde görev yapan Mimar Fatih Kurunaz ve Arkeolog Bülent Türkmen, Katar'da takip etti.
Türkiye, UNESCO Dünya Mirası Komitesi'nde ilk kez masanın diğer tarafında yani komitenin uzman üyesi olarak yer alması nedeniyle ayrı bir önemi olan bu yıl ki toplantıdan sevindiren haber geldi. Bergama, 21 ülkenin tamamının oyunu alarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmeye hak kazandı. Türkiye'den Bursa ve Bergama'nın yer aldığı oylamanın sonucu Bergama'da büyük bir sevinç yarattı.
Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç "UNESCO Dünya Mirası Kentleri adaylığı için başvurduğumuzdan itibaren Bergama'yı tanıtmak için elimizden gelen gayreti gösteriyorduk. Bu çalışmamızın başarı ile sonuçlanmasının mutluluğunu içindeyim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu başarının başta Bergama olmak üzere ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi. (DHA)

Türkiye'den Dünya Mirası Listesi'nde 11 yer bulunuyordu. Bu gelişmeyle sayı 13'e çıktı.

Bir eski krallık Pergamon


Bergama, antik Pergamon kentinin bulunduğu bir yerleşim yeri. Pergamon, eski çağlarda Misya bölgesinin önemli merkezlerinden biriydi. MÖ 282-133 arasında da Pergamon Krallığı’nın başkentiydi. Pergamon adı, bir söylence kahramanı olan Pergamos'tan gelir. Pergamos’un, Teuthrania kralını öldürdükten sonra kenti ele geçirdiği ve kendi adını verdiği sanılır.
Yazılı belgelerde Pergamon'dan ilk kez MÖ 4. yüzyılın başlarında söz edilir. Kent daha sonra Pergamon Krallığı'nın başkenti oldu. Bu dönemde saray, tapınak, tiyatro gibi yapılarla yapıldı, kent kule ve surlarla çevrildi. Pergamon, krallığın Roma'ya bağlanmasından sonra da Batı Anadolu'nun sayılı kentlerinden biri olarak kaldı.
Eski kentin kalıntılarını, 1870'lerde Batı Anadolu’da demiryolu döşenmesinde çalışan Alman mühendis Carl Humann buldu. Pergamon'da ilk araştırma ve kazı çalışmalarına da 1878'de başlandı. Kazılar ve onarım çalışmaları günümüzde de sürmektedir.
Akrapol ve çeşitli kent kalıntılarıyla ilgi çekici bir ören yeri olan Bergama, özellikle Berlin'de adını verdiği müzeyle de tanınır. Bergama sunağı, 19. yüzyılda kaçırılıp Berlin'e götürülmüş ve burada tekrar kurulmuştu. Bugün Bergama'da yeri boş durmaktadır...

  
Günümüze gelebilmiş bir Osmanlı köyü: Cumalıkızık


Kuruluşu yaklaşık 1300'lü yıllara denk geldiği bilinen Cumalıkızık bir vakıf köyü olarak kurulmuş. Köyde, tarihi doku çok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örnekleri günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık tarihsel filmlere mekan olan köyde bir etnoğrafya müzesi de var.