Berlinale yarın başlıyor

Berlinale yarın başlıyor
Berlinale yarın başlıyor
Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenecek 60. Uluslararası Berlin Film Festivali "Berlinale" yarın akşam başlıyor.

Çinli yönetmen Wang Quan’an’ın "Tuan Yuan" adlı filmyle start alacak festival çerçevesinde, filmlerin gösterileceği Berlinale Palast’ın önüne serilecek kırmızı halıdan çok sayıda ünlü yönetmen ve oyuncu geçiş yapacak.

Berlinale’de "Altın Ayı Ödülü" için yarışacak 20 film arasında Semih Kaplanoğlu’nun "Bal" adlı filminin yanı sıra Oskar Roehler’in "Jud Süd Film ohne Gewissen", Burhan Qurbani’nin "Shahada", Benjamin Heisenberg’in "Der Raeuber", Roman Polanski’nin "Der Ghostwriter", Noah Baumbach’ın "Greenberg", Rob Epstein’ın "Howl", Michael Winterbottom’un "The Killer Inside Me", Benoit Delpine’nin "Mammuth", Pernille Fischer Christensen’in "Eine Familie", Hans Peter Moland’ın "En ganske snill mann", Thomas Vinterberg’in "Submarino", Zhang Yimou’nun "A Woman, A Gun And A Noodle Shop", Wang Quan’an’ın "Tuan Yuan", Koji Wakamatsu’nun "Caterpillar", Jasmila Zbanic’in "Na Putu", Rafi Pitts’in "Zeit des Zorns", Florian Serban’ın "If I Want To Whistle, I Whistle", Alexei Popogrebsky’nin "How I Ended This Summer" ve Natalia Smirnoff’un "Puzzle" filmleri yarışacak.

Reha Erdem’in "Kosmos" adlı filmi "Panorama Özel", Nuri Bilge Caylan’ın "Kasaba" ve Tayfun Pirselimoğlu’nun "Pus" adlı filmleri de Forum bölümünde yer alırken, Berlinale’nin "Hommage" bölümünde de Fatih Akın’ın "Yaşamın Kıyısında" adlı filmi, baş rolde oynayan Hanna Schygulla’nın sanata katkılarından dolayı gösterilecek.


Panorama bölümünde, yönetmenliğini Feo Aladağ’ın yaptığı ve baş rollerde Sibel Kekilli, Florian Lukas, Derya Alabora ve Tamer Yiğit’in oynadığı "Die Fremde" (Yabancı) adlı Alman filmi gösterilecek.

Berlinale’ye çok sayıda yıldız oyuncunun gelmesi beklenirken, filmleri izlemek isteyen sinema severler festival için oluşturulan bilet satış noktalarında bilet almak için uzun kuyruklar oluşturdu.

"Altın Ayı" ve "Gümüş Ayı" ödüllerinin 20 Şubat’ta sahiplerine verileceği festivalde, Berlinale’nin 60. yıl dönümü nedeniyle bazı özel etkinlikler de düzenlenecek.

60. Berlin Film Festivali Berlinale 21 Şubatta sona erecek. (aa)