Berlinale'de Türkiye yılı

Berlinale'de Türkiye yılı
Berlinale'de Türkiye yılı

Panorama bölümünde gösterilecek ?Kosmos?ta Türkü Turan (üstte) rol alıyor. Bora Altaş?ın oynadığı ?Bal? ise Altın Ayı için yarışacak.

Semih Kaplanoğlu'nun 'Bal'la Altın Ayı için yarışacağı Berlin Film Festivali'nde Reha Erdem'in 'Kosmos', Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Pus' filmlerinin yanı sıra Nuri Bilge Ceylan'ın 'Kasaba' ve Fatih Akın'ın 'Yaşamın Kıyısında'sı da gösterilecek

BERLİN - Türkiye sineması bu yıl Berlin’de, belki de bugüne dek hiç olmadığı kadar geniş kapsamlı temsil edilecek. 60’ıncı yaşını kutlayan Berlin Film Festivali’nin programında Türkiye’den beş film yer alıyor.
Festivalin ana yarışma bölümünde Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği ‘Bal’ büyük ödül Altın Ayı için yarışıyor. Bora Altaş, Erdal Beşikçioğlu ve Tülin Özen’in rol aldığı ‘Bal’ın, yarışma seçkisinin ilk açıklanan altı adayından biri olması ödül beklentilerini de artırıyor. Zira Semih Kaplanoğlu, daha önce Radikal’e yaptığı açıklamada festival seçicilerinin filmden çok etkilendiğini belirtmişti: “Sesi ve kurgusu tamamlanmamış, renk çalışması yapılmamış, dijital bir kaset göndermiştim. Kaseti gönderdikten iki gün sonra acil bir mesaj aldım,  “Filminizden çok etkilendik ve ‘Bal’ı Berlinale yarışmaya seçtik. ”
Reha Erdem’in yönettiği ‘Kosmos’, Berlinale’nin en önemli yan bölümü Panorama’da gösterilecek. Antalya Altın Portakal’da en iyi film seçilen ‘Kosmos’ta Sermet Yeşil ve Türkü Turan rol alıyor. Feo Aladağ ’ın yönettiği, başrollerde Sibel Kekilli, Florian Lukas, Derya Alabora ve Tamer Yiğit ’in oynadığı Almanya yapımı ‘Die Fremde’ (Yabancı) de Panorama programında.
Forum bölümündeyse Tayfun Pirselimoğlu’nun İstanbul’un yoksul semtlerinden birinde çektiği son filmi ‘Pus’ var. İşsizlik üzerine bir film olan ‘Pus’un başrolünde Ruhi Sarı ve Nurcan Ülger rol alıyor. Ayrıca Forum’un 40. yılı vesilesiyle yapılan seçki kapsamında Nuri Bilge Ceylan’ın ilk filmi ‘Kasaba’ gösterilecek. 1998’de Forum bölümünde gösterilen ‘Kasaba’, festivalden calligari ödülüyle dönmüştü.
11-21 Şubat arasında düzenlenecek 60. Berlinale’den bu yıl onur ödülü alacak Hanna Schygulla’nın oynadığı Fatih Akın filmi ‘Yaşamın Kıyısında’ da festivalin ‘ Hommage’  bölümünde gösterilecek. Kültür Bakanlığı da Berlinale’de Türkiye standı açıyor. Türkiye standının organizasyonunu bu konuda hayli deneyimli olan Ahmet Boyacıoğlu liderliğindeki Ankara Sinema Derneği yapıyor.  

Yıldızlar Berlin’de
Cannes ve Venedik’le birlikte dünyanın en saygın üç film festivali arasında yer alan Berlinale’ye bu yıl Leonardo DiCaprio, Jeanne Moreau, Martin Scorsese, Ben Stiller, Gerard Depardieu, Ewan McGregor, Ben Kingsley, Pierce Brosnan, Jennifer Jason Leigh, Michelle Williams, Mark Ruffalo ve Jackie Chan gibi Hollywood yıldızlarının yanı sıra Bollywood starı Shah Rukh Khan da konuk olacak.
‘Tuya’nın Evliliği’yle Altın Ayı kazanan Çinli yönetmen Wang Quan’ın ‘Tuan Yuan’ (Apart Together) adlı filmiyle açılacak Berlin Film Festivali’nin uluslararası jürisinin başkanlığını ünlü Alman yönetmen Werner Herzog üstleniyor. Ana jürinin diğer üyeleri ise Renee Zellweger, Francesca Comencini, Nuruddin Farah, Cornelia Froboess, Jose Maria Morales ve Yu Nan.

Banksy’nin filmi de Berlin’de
‘Gerilla’ graffiti sanatçısı Banksy’nin ‘Exit Through the Gift Shop’ adlı belgeselinin de gösterileceği Berlinale’nin ana yarışma bölümünde ‘Bal’ın yanı sıra Roman Polanski’nin son filmi ‘The Ghost Writer’, ‘Grbavica’yla Altın Ayı kazanan Bosnalı Jasmila Zbanic’in ‘Na Putu’ (On the Path), Ben Stiller’in oynadığı Noah Baumbach filmi ‘Greenberg’, Fatih Akın’ın filmlerinden tanıdığımız Alman yıldız Moritz Bleibtreu’nun rol aldığı ‘Jud SüB’, Gerard Depardieu’nun oynadığı ‘Mammuth’, Çin’li efsane Zhang Yimou’nun Coen’ler uyarlaması ‘A Woman, A Gun And A Noodle Shop’, Julianne Moore ve Mark Ruffalo’nun rol aldığı ‘The Kids Are All Right’, Jessica Alba, Kate Hudson gibi yıldız isimlerin yer aldığı Michael Winterbottom filmi ‘The Killer Inside Me’ da yer alıyor. (Kültür Sanat)