'Berlinale'de üçlemeyi taçlandırdık'

'Berlinale'de üçlemeyi taçlandırdık'
'Berlinale'de üçlemeyi taçlandırdık'
Berlin Film Festivali'nde "Altın Ayı" ödülünü kazanan "Bal" filminin yönetmeni Semih Kaplanoğlu, daha önce "Bal" filmindeki konuyu benzer şekilde işleyen 2 film daha çevirdiğini belirtti.

Berlin Film Festivali Berlinale’de "Altın Ayı" ödülünü kazanan "Bal" filminin yönetmeni Semih Kaplanoğlu, daha önce "Bal" filmindeki konuyu benzer şekilde işleyen 2 film daha çevirdiğini belirterek, "Berlinale’de üçlemeyi taçlandırmış olduk" dedi.

Ödül törenini naklen veren "3sat" adlı özel televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Kaplanoğlu, maneviyatı olan filmler yapmak istediğini, "Bal" filminde de baba-oğul ve her ikisinin doğayla olan ilişkisinin filmin konusu için çok önemli olduğunu söyledi. Kaplanoğlu, ödül almanın tüm film ekibi için çok etkileyici olduğunu, kendilerini yeniden doğmuş gibi hissettiklerini ifade etti.

Filmde baba ve oğulun doğaya saygısını yansıttığını ve daha önce kekeme çocukların yavaş konuştukları zaman kekelemediğini fark ettiği için bu konuyu da filmde işlediğini bildiren Kaplanoğlu, ödülü olmaktan büyük mutluluk duyduğunu, rüyasında görse bile inanmakta zorluk çekeceğini söyledi.

Türk filmlerinin son 10 yılda Venedik ve Cannes gibi önemli film festivallerine katıldığına ve ödüller aldığına işaret eden Kaplanoğlu, Fatih Akın’ın 2004’te "Duvara Karşı" filminden sonra, son yıllarda Berlinale’de bir Türk yönetmenin yeniden ödül aldığını, bunun Türk sinemasına katkısı olacağına inandığını kaydetti.

Küçük oyuncu Bora Altaş’ı nerede keşfettiğinin sorulması üzerine de "Evet, bu tanrının bir lütfu" diyen Kaplanoğlu, film çekimlerine 3 ay kala Bora’yı bisikleti ile film ekibinin çevresinde oynarken gördüğünü ve kendisi ile konuşur konuşmaz Bora’nın bu film için uygun olduğunu anladığını belirtti.

Kaplanoğlu, Bora’nın harika bir yaşantısı ve çok iyi bir babası olduğunu, ona zarar verecek bir şey yapmamaya ve onu doğal yaşantısından koparmamaya çalıştığını sözlerine ekledi.(aa)