Berlin'de film çekmek çok ucuz!

Berlin'de film çekmek çok ucuz!
Berlin'de film çekmek çok ucuz!
Berlin, düşük üretim maliyetleri ve cömert sübvansiyonlarıyla, son yıllarda sinema endüstrisi için bir çekim alanı oldu

BERLİN - . Quentin Tarantino’dan Roman Polanski’ye uluslararası alanda takdir gören yönetmenler, ‘Soysuzlar Çetesi’ (Inglorious Basterds) ve ‘The Ghost Writer’ gibi filmlerini çekmek için Almanya ’nın başkentini tercih ederken Til Schweiger ve Roland Emmerich gibi yerli yetenekler de Hollywood ’dan dönerek bu gruba katılıyorlar.

Bir zamanlar kartaldı
1933’te Naziler iktidara gelmeden önce Hollywood’la rekabet halinde olan Berlin’in film endüstrisi, Marlin Dietrich’in ‘The Blue Angel’ ile Fritz Lang’ın fütüristik eseri ‘Metropolis’ gibi klasikleri çıkartmıştı. Bu filmlerin çekildiği Babelsberg Stüdyoları, Nazi döneminde şimdi nefretle hatırlanan propaganda filmlerini de üretti. Kentin çevresindeki elliye yakın stüdyo zamanla ya kapandı ya da Babelsberg gibi unutulmaya başlamıştı. Neyse ki şimdi durum edğişiyor. Tarihi yerlerin sağladığı avantajla çekilen ve Doğu Almanya Gizli Teşkilatı ajanını anlatan Oscar ödüllü ‘Başkalarının Hayatı’ ve Tom Cruise ’un başrolünde yer aldığı, 2. Dünya Savaşı’nı anlatan ‘Valkyre’, Berlin’de son zamanlarda çekilen filmler arasında yer alıyor.
Şehrin merkezine sadece kısa bir tren yolculuğuyla ulaşılabilen, dünyanın en eski büyük ölçekli stüdyolarının baş yöneticisi Carl Woebcken, Berlin’de film yapmanın maliyetinin gayet uygun olduğunu belirtiyor.
Berlin’de ve Avrupa’da devletin özendirme amaçlı büyük para desteği düşük vergilendirme ve vergide büyük indirim sağlaması, küresel kredi krizine karşı bulunan çözümlerden. ( Reuters )


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Hollywood

  ,

  Tom Cruise

  ,

  Reuters