Berlin'de 'politik' bir yıl

Berlin'de 'politik' bir yıl
Berlin'de 'politik' bir yıl

Büyük ödül Taviani Kardeşler in oldu.

Haber: AHMET BOYACIOĞLU / Arşivi

62. Berlin Film Festivali önceki akşam düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Mike Leigh başkanlığındaki jürinin tercihi ise bu yıl ‘politik’ filmlerden yana oldu.
Festival boyunca Radikal’de yer alan festival yazılarında Taviani kardeşlerin ‘Sezar Ölmeli’ adlı yapıtının ‘En İyi Yönetmen Ödülü’nü alması gerektiğini yazmıştım, iki basamak yukarı çıkıp film ödülünü aldılar. Macar yapımı, Bence Fliegauf imzalı ‘Sadece Rüzgar’ın da ‘En İyi Film Ödülü’nü almasının beni mutlu edeceğini söylemiştim, film Festivalin ikinci büyük ödülü olarak kabul edilen Jüri Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Irkçılığı mercek altıma alan ‘Sadece Rüzgâr’, ‘başkası’ olarak nitelediğimiz insanlara karşı ne yapmalıyız, ya da ne yapmamalıyız? sorularına çok ilginç cevaplar getiren, politik masajları güçlü bir film.
Görülen o ki Jüri Başkanı Mike Leigh, kendi politik tercihlerini çok iyi savunmuş ve jüriyi de yönlendirmiş. Hani ‘Bundan iyisi Şam’da kayısı’ derler ya, benim için işte öyle bir durum söz konusu. İlk defa benim tercihlerim ile jürinin kararları bu kadar benzeşti. Yıllardır ilk kez Berlin Jürisi bu kadar politik filmlere ödüller veriyor. 

İki film, üç ödül
Ödül töreninde bir de küçük sürpriz yaşadık: Emin Alper’in yönettiği ‘Tepenin Ardı’, ilk filmlerini yapan yönetmenlerin yarıştığı bölümde mansiyona layık görüldü. Böylece iki filmle katıldığımız Berlin Film Festivali’nde ödül sayımızı üçe çıkardık.
Ödül töreninde eğlenceli anlar da yaşadık. Altı yıldır Berlin’in açılış törenlerini sunan Anke Engelke önüne gelene sataştı, ağzına geleni söyledi. Bizde olsa böyle eleştirilerden sonra sokaktan geçerken çekilmiş bir görüntüsünü bile yayımlamazlar televizyonda.
Sinema sanatına yenilikler getiren filmlere verilen Alfred Bauer Ödülü, ‘Tabu’ adlı filmin yönetmeni Miguel Gomes’e verildi. Gomes konuşmasında “Biraz kafam karıştı, ben eski usul bir film yapmak istemiştim, bana yenilikçi film ödülünü veriyorlar” dedi.
‘En İyi Kısa Film Ödülü’nü alan Joao Salaviza, teşekkür konuşmasında ödülünü Portekiz hükümetine adadığını söyledi, sonra da “Eğer iki yıl içinde sinema için iyi bir şey yaparlarsa” çekincesini koydu.

ÖDÜLLER
Altın Ayı: Caesar Must Die (Taviani Kardeşler)
Gümüş Ayı: Just the Wind (Bence Fliegauf)
Yönetmen: Christian Petzold (Barbara)
Kadın Oyuncu: Rachel Mwanza (War Witch)
Erkek Oyuncu: Mikkel Følsgaard (A Royal Affair)
Görüntü: Lutz Reitemeier (White Deer Plain)
Senaryo: Nikolaj Arcel ve Rasmus Heisterberg (A Royal Affair)
Alfred Bauer Ödülü: Miguel Gomes (Tabu)
Özel Mansiyon: Ursula Meier (Sister)
İlk Film: Kauwboy
İlk Film Özel Mansiyon: Emin Alper (Tepenin Ardı)