Berlin'e Türk akını...

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın Londra'da yerleşik proje ve sanatçı ajansı Harrison-Parrott ile Berlin'deki Werkstatt der Kulturen ortak girişimiyle Berlin'de düzenlediği, Türkiye'nin çağdaş yüzünü yansıtmayı amaçlayan 'Şimdi Now', dün başladı.

İSTANBUL - İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın Londra'da yerleşik proje ve sanatçı ajansı Harrison-Parrott ile Berlin'deki Werkstatt der Kulturen ortak girişimiyle Berlin'de düzenlediği, Türkiye'nin çağdaş yüzünü yansıtmayı amaçlayan 'Şimdi Now', dün başladı. Bilim adamı ve politikacı Peter Glotz'un konuşmacı olduğu konferansta Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımı masaya yatırıldı.
Geleneksel sanattan çağdaş sanata, klasik müzikten popüler müziğe birçok alanda Avrupa'da kişisel zaferlere imza atmış Türk sanatçılarını aynı çatı altında buluşturan etkinliğin açılış gününde Almanya'da göçmen komedisinin öncülerinden Muhsin Omurca imzalı 'TRäume alptrEume' (Rüyalar Kâbuslar) adlı program izleyicilerle buluştu.
İstanbul'un gözde mekânlarından Lokanta'nın sahibi Mehmet Gürs, Murat Belge, Ayşe Çağlar, Hasan Ünal ve Orhan Silier'in de katılacağı 'Avrupa Nereye Kadar Uzanabilir?' başlıklı konferansının bugünkü ayağında Türk mutfağının Avrupa'ya 'uzanamayan' örneklerinden oluşan mönüyle 'Şimdi Now'a katılacak.
4 Eylül'de sona erecek 'Şimdi Now'da Alman sinemasının en önemli aktrislerinden Eva Mattes'in katıldığı bir proje de var. Yapımcı ve yönetmen Fehmi Gerçeker'in 'Rumi Gecesi' projesinde Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin dizeleri Eva Mattes ve Thomas Schücke tarafından okunacak. Dizelere Bezmara topluluğu ve semazenler eşlik edecek. 'Rumi Gecesi'nde ayrıca ünlü İngiliz akris Vanessa Redgrave'in seslendirdiği 'Hoşgörü ve Mevlana' adlı belgesel çalışma da izleyicilerle buluşacak.
Sinema çıkarması
Zeki Demirkubuz'un 23. İstanbul Film Festivali'nde de gösterilmiş 'Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Yılın En İyi Türk Yönetmeni' ödüllü filmi 'Bekleme Odası'; yeni filmi 'Bulutları Beklerken'le bu yılki Montreal Dünya Filmleri Festivali'nin ana yarışmasında Raoul Ruiz, Carlos Saura, Paul Cox gibi usta yönetmenlerle yarışacak Yeşim Ustaoğlu'nun Berlin Film Festivali Barış ve Mavi Melek Ödülü sahibi filmi 'Güneşe Yolculuk'u; Ümit Ünal'ın 21. İstanbul Film Festivali'nde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanan '9'u ve Semih Kaplanoğlu'nun Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde En İyi Türk Filmi dahil olmak üzere üç ödülle dönen filmi 'Herkes Kendi Evinde', 'Şimdi Now' kapsamında Avrupalı izleyicilerle buluşacak Türk filmleri.
Anadolu'nun müziği...
Türk müziği, klasikten popa, gelenekselden çağdaşa kadar pek çok türü ve bu türlerin en önemli temsilcileriyle 'Şimdi Now'da boy gösterecek. Dünkü açılışta Sertab Erener'in sahneye çıktığı 'Şimdi Now'da bugünse Burhan Öçal, Fransız Smadj eşliğindeki Trakya All Stars ekibiyle birlikte konser verecek. Öçal ve Trakya All Stars 31 Ağustos'ta da Paco de Luicia ile aynı sahneyi paylaşacak. Erener yarın da sahneye Fazıl Say ile birlikte çıkacak. İkiliye, şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Türkiye Gençlik Orkestrası eşlik edecek. Piyanist Ferhan-Ferzan Önder kardeşler, Kardeş Türküler, Aziza A., Tarkan,Sezen Aksu ve Mercan Dede de 'Şimdi Now'un konukları arasında.
Resmimizin geleneksel ve çağdaş yüzü de Berlin'de
'Şimdi Now'da Türk sineması ve müziğin yanı sıra sergiler de var. Uluslararası alanda en başarılı sanatçılarımızdan Kutluğ Ataman'ın Turner Ödülü'ne aday gösterilen video yerleştirmesi 'Butterfly flaps its wings' (Kelebek kanatlarını çırpıyor) de Berlin'de Hebbel am Ufer, Açıkhava'da sergilenecek. Yapıt daha önce Venedik Bienali ve Tate Trienali'nde sergilenmişti. Toplam beş büyük sergide çağdaş sanat yapıtları ve Osmanlı döneminden eserler sunulacak. Christopher Tannert küratörlüğünde Künstlerhaus Bathanien'de açılan sergide Türk ve Alman on dokuz sanatçı 'Risk Toplumu' temasına odaklanıyor. Berlin İslam Eserleri Müzesi'nde 'Osmanlı Hat Sanatı ve Belgeleri'nden örnekler, Etnoloji Müzesi'nde Osmanlı giysileri sergilenecek. Fikret Atay'ın son İstanbul Bienali'ne katılan 'Fast and Best' adlı video yapıtı Deutche Bank'ta gösterilecek.
(Kültür Sanat)