Besteci Okan Demiriş öldü

İSTANBUL - Besteci ve opera şefi Dr. Okan Demiriş, İstanbul’da vefat etti. ‘IV. Murat’, ‘Karyağdı Hatun’ ve ‘Yusuf ile Züleyha’ operalarının bestecisi Devlet Sanatçısı Dr. Okan Demiriş, tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde hayatını kaybetti.
İstanbul’da 1942 yılında doğan Okan Demiriş, beş yaşında müziğe başladı. 1963’te İstanbul Devlet Konservatuvarı, 1964’te Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünü sınıf atlama başarısı göstererek bitirdi. Konservatuvarlarda öğretim üyeliğinin yanı sıra İstanbul’da operanın varoluşundan bu yana konsertmaister, orkestra şefi, yönetim kurulu üyesi olarak çalışan Demiriş, 1979 ve 1992 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesine dört kez Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni olarak atandı. En çok sahnelenen Türk operaları olma özelliğini taşıyan ‘IV. Murat’, ‘Karyağdı Hatun’, ‘Yusuf ile Züleyha’ isimli operaları bulunan Demiriş, çeşitli orkestra süitleri, konser aryaları ve ‘Rüyalar’ adlı bir bale eseri bestelemişti. Demiriş, son olarak ‘Büyük Hakan Alparslan’ ve ‘Deniz Kurdu’ operalarını besteledi.
Okan Demiriş için Pazartesi günü Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda saat 10.30’da tören düzenlenecek. Demiriş, öğle vakti Teşvikiye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. (Kültür Sanat)