Beyoğlu sanat çıkarması

İSTANBUL - Beyoğlu hemen hemen her saat başı bir etkinliğe sahne olacak. 10 günlük sanat maratonunda İstanbullular Santa Maria Kilisesi, Galata Mevlevihanesi gibi mekanların yanı sıra Fransız Sokağı ve İstiklal Caddesi'nin pek çok farklı mekânı arasında deyim yerindeyse mekik dokuyacak. Çünkü gerçekleşecek etkinliklerin çoğu ücretsiz.
Festivalin sergi bölümünde Avusturyalı sanatçılar Gerald N. Kurdoğdu ve Bernhard Bauer'in 'Su' temalı çalışmaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 'İstanbul Kartpostalları', Karikatürcüler Derneği'nin 'Dünden Bugüne Beyoğlu Karikatürleri', Kamil Masaracı ve Semih Poroy'un yapıtları yer alıyor. Yeşilçam Sineması'nda 'Türkiye'den Bağımsız Sinema Sesleri' başlığı altında Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Reis Çelik, Semih Kaplanoğlu, Ömer Kavur, Derviş Zaim, Kazım Öz ve Yüksel Yavuz'un filmleri gösterilecek. Ayrıca İstanbul Kent Orkestrası, Borusan Quartet, Florin Galati, Carlo Domeniconi, Graf Mourja, Engin Gürkey Vurmalı Çalgılar Grubu Beyoğlu'na farklı tınılar bırakacak konserlere imza atacak. Rus ve İsrailli dansçıların yanı sıra Galata Mevlevihanesi'nde sema gösterisi de izlenebilecek. Sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimleri Çetin Altan, Ara Güler, Nedim Gürsel, Cemal Ünlü, Aydın Boysan, Ahmet Ümit, Cengiz Bektaş ve Tunca Arslan çeşitli söyleşilerle Beyoğlu'nu anlatacak. Sadece yetişkinler değil çocuklar da bu buluşmaya katılabilir. Nesrin Kazankaya'nın yazıp yönettiği 'Sihirli Kitap' adlı çocuk oyunu Cihangir Parkı'nda, 'Kuşlar' adlı film Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde gösterilecek.
Avrupa Birliği paneli
Pera Fest 2004'ün ilk gününde Fransa'dan gelen Le Bus Rouge Orkestrası'nın İstiklal Caddesi'ndeki konseri Acco Tiyatro Topluluğu'nun 'Dua' adlı performansı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ile Yunan sanatçı Nicos'un Talimhane'deki açılış konseri vardı. Bugün ise Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde saat 17.00'de 'Avrupa Birliği, Yerel Yönetimler ve Kültür' konusu tartışılacak. Fotoğraf Vakfı'nda Ömer Orhun'un 'Beyoğlu Fotoğrafları' sergisi açılacak. Passage Markiz'de ise saat 19.00'da, Ahmet Dündar'ın Tango Gösterisi var. Son etkinlik ise 20.30'da başlayacak olan Akbank Kültür Sanat Merkezi'nde Florin Galati'nin konseri. Ee bu kadar etkinliğe kayıtsız kalınmaz. Buyurun Beyoğlu'na. Ayrıntılı bilgi için Tel: 0212 245 79 84 (Kültür Sanat)