Beyoğlu'nda 'Şehir Tiyatroları' eylemi

Beyoğlu'nda 'Şehir Tiyatroları' eylemi
Beyoğlu'nda 'Şehir Tiyatroları' eylemi

Şehir Tiyatroları'nda yapılan yönetmelik değişikliğini protesto için yüzlerce kişi Galatasaray Lisesi önünde toplandı

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler ve repertuar belirleme yetkisinin genel sanat yönetmeninden alınması sanatçılar tarafından protesto edildi

İstanbul Şehir Tiyatroları'nda repertuarı belirleme yetkisi genel sanat yönetmeninden alınarak, ikisi bürokrat yedi kişilik bir kurul belirleyecek, kararı sanatçılardan büyük tepki gördü. İŞTİSAN (İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği), bu kararı protesto etmek için bugün Galatasaray Üniversitesi önünde bir basın açıklaması yaptı.

İŞTİSAN üyelerinin, Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları açıklamanın ardından sanatçı, oyuncu, yönetmen ve sanatseverler yürüyüşe başladı. Giderek artan kalabalığın sayısı binlerce kişiyi aştı. Beyoğlu'ndaki insan seli ellerinde renkli dövizler, ıslık ve sloganlar eşliğinde yürüyüşe devam ediyor.

'HERKES İŞİNİ YAPSIN'
Halil Ergün,Genco Erkal,Fikret Kuşkan,Altan Erkekli,Zeliha Berksoy ,Rutkay Aziz,Tarık Akan,Enver Aysever, Berkun Oya,Meltem Cumbul, Hasibe Eren,Sevinç Erbulak,Füsun Erbulak,Levent Tülek, Mustafa Alabora, Memet Ali Alabora gibi birçok sanatçı, herkesi “Özgür Sanatı Muhafaza Etmeye” çağırdı.

Bildiri İŞTİSAN ve birçok sivil toplum kuruluşu tarafından bugün İstanbul Galatasaray Lisesi önünde ve Türkiye 'nin bütün illerinde aynı gün, aynı saatte okundu.

İşte İŞTİSAN tarafından okunan bildiri;
''Türkiye ve dünya kamuoyuna!

Herşeyin farkındayız.

1914’ten beri ehil ellerde olan İstanbul Şehir Tiyatrosu göz göre göre ehlileştirilmeye çalışılıyor.

Dünyada -herhalde- ilk kez bir tiyatro, tiyatro insanlarından arındırılıyor.

Sanatın içinden sanatçı kovuluyor.

Tüm bunlar sanatı ve sanatçıyı hizaya sokma ve halkın gözünde küçük düşürme gayretleridir.

Bilinsin; gerçekleri eğip bükerek hiç kimse sanat ve sanatçı ile halkın arasına nifak sokamaz.

Hedefin ne olduğunu görüyoruz. Özgür düşünceden korkmayan herkes görüyor.

Çok sesliliği tek bir notaya dönüştürecek olan “muhafazakar sanat” gibi söylemler, demokratikleşme diye sunuluyor. Sanatsal yaratı, siyasi iradeye teslim ediliyor.

Oysa sanat ve demokrasi, hiçbir siyasi iradenin faydacı beklentilerine göre yeniden tarif edilemez. Seçilmişlerin asıl görevi, sanata, ihtiyacı olan özgür ortamı sağlayacak altyapıyı oluşturmaktır. Onlar, bunu sadece sanatçı için değil, öncelikle halk için yapmak zorundadır. Eğer yapmazlarsa, sanat sessiz kalmaz.

Sessiz kalmayacağız.

Öncelikle, dayatılan yeni yönetmeliğe karşı hukuki zeminde hakkımızı arayacağız. 100 yıllık Şehir Tiyatrosu mirasını her zeminde savunacağız. Ustalarımıza, İstanbul seyircisine ve gelecek kuşaklara karşı üstlendiğimiz bu sorumluluğu ülkemizdeki ve dünyadaki tüm sanat emekçileri ile paylaşıyoruz.

Hedefimiz, çağdışı yönetmelik dayatmaları yerine, çağdaş ve özerk bir İstanbul Şehir Tiyatrosu yasasıdır.

Ülkemize, değerli sanat kurumlarımıza, sanatçılarımıza ve halkımıza yaraşacak olan budur.

Karanlığa ve karanlığın getireceği korkuya karşı birlikte direneceğiz.

Sayın Belediye Başkanı’nın bir canlı yayında kurum sanatçılarına yönelik sunduğu öneriyi düstur kabul ediyoruz:

Herkes kendi işini yapsın!
Bizim işimiz tiyatro.
Korkuya karşı özgür tiyatro!
Korkuya karşı özgür sanat!''

ANKARALI TİYATROCULARDAN YÖNETMELİK PROTESTOSU
Tiyatro sanatçıları, İstanbul Şehir Tiyatroları'nda yapılan yönetmelik değişikliğini, Ankara 'da yaptıkları eylemle protesto etti. Büyük Tiyatro önünde toplanan ve tiyatro sanatçılarından oluşan kalabalık, “Korkuya karşı özgür tiyatro”, “Şehir tiyatroları yok edilmez” yazılı pankartlar açarken, bir tiyatro oyuncusu da adalet heykeli gibi giyinerek hiç hareket etmeden açıklama süresince bekledi.

Kültür Sanat-Sen, Detis, Tobav, Tomeb, Işık-Der, Santekder, Kültür-İş, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ankara Halk Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu, DTCF Mezunları Derneği ve ASSA adına basın açıklamasını okuyan tiyatro sanatçısı Şahin Ergüney, İstanbul Şehir Tiyatroları yönetimliğinde yapılan değişikliğin, sanatı ve sanatçıyı hizaya sokma ve halkın gözünde küçük düşürme gayreti olduğunu öne sürdü.

İstanbul Şehir Tiyatroları'nın 1914'ten beri ehil ellerde olduğunu belirten Ergüney, “Tiyatro göz göre göre ehlileştirilmeye çalışılıyor. Dünyada her halde ilk kez bir tiyatro, tiyatro insanlarından arındırılıyor. Sanatın içinden, sanatçı kovuluyor. Bilinsin ki gerçekleri eğip bükerek hiç kimse halkla sanatçı arasına nifak sokamaz” diye konuştu.

Ergüney, yeni yönetmeliğe karşı huhuki zeminde de haklarını arayacaklarını ifade ederek şunları kaydetti:

“Çok sesliliği tek bir notaya dönüştürecek 'muhafazakar sanat' gibi söylemler, demokratikleşme diye sunuluyor. Sanatsal yaratı, sanatsal iradeye teslim ediliyor. Oysa sanat ve demokrasi hiçbir siyasi iradenin faydacı beklentilerine göre yeniden tarif edilemez. Seçilmişlerin asıl görevi, sanata ihtiyacı olan özgür ortamı sağlayacak alt yapıyı oluşturmaktır. Onlar bunu sadece sanatçı için değil, halk için yapmak zorundadır. Eğer yapmazlarsa sanat sessiz kalır”
Topluluk, açıklamanın ardından sloganlar atarak dağıldı.

ŞEHİR TİYATROLARI KRİZİ
Alınan ani bir kararla, İstanbul Şehir Tiyatroları yönetimi sanatçılardan alınarak belediyenin bürokratlarına devredilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tiyatro sanatçıları tarafından büyük bir tepkiyle karşılanan kararı savunmuş, “Repertuarı geçmişte bir genel sanat yönetmeni belirliyordu. Şimdi bir kurul belirleyecek. 7 kişilik kurulun 2 üyesi bürokrat olacak. Daha demokratik, daha belirleyici ve beraber karar verebilecekler. Yani genel sanat yönetmeni yerine 7 kişilik heyet belirleyecek” demişti.

Bu süreçte Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu ve 6 yönetim kurulu üyesi ile Kadir Topbaş'ın sanat danışmanı Kenan Işık istifa etmişti. Ayşenil Şamlıoğlu’nun yerine Hilmi Zafer Şahin atanmıştı.(hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/1085911108591121

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Susma. - Ege1973

  Kendi içlerinde örgütlenmeyi beceremiyorlar

  Bu da sanatçı açılımının ilk safhaları gibi - görengözler

  Sonuç değişir mi?Görünen tablo dolayısıyla hayır.Çünkü itirazlara kulaklar tıkalı.Seçimlerde sonuç değişir diye umanlar yanılıyor gibi.Umut kalmadı artık,topyekün hipnoz olmuş insanlardan.

  Laleli belediye. - bhrburçin

  Sanatçı muhaliftir.Geç de olsa anımsadılar.

  Tiyatrolardan çekin ellerinizi - Cumhuriyet 1907

  Sanat özgürlükdür Sanat sevgidir Sanat evrenseldir ama maalesef ona da el attılar..

  mefisto filmi - olric_olric!

  bu olup bitenler bana István Szabó'nun mefisto filmini anımsatıyor nedense. tiyatrolarda ne oynanacağına karar veren nazi iktidarı, sanatçılık onuru ve gururu kalmayan "sanatçılar"...

  kaçak dövüş - bft

  burada kaçak bir dövüş var. isteyen sanatını özel salonlarda istediği "anti-muhafazakar" şekilde yapmaktadır. aynı zamanda muhafazakarlarda özel salonlarda istedikleri şekilde yapmaktadır. burada asıl olan devlet destekli bu mekanlar nasıl çalıştırılacak. belediyenin bu kararında sorun görmüyorum. devletin desteği ve halkın vergisi ile bu mekanların giderleri karşılanıyor. halkın muhafazakar olduğu yerde halkın parasını onları rencide etmek için harcayamazsınız.

  Satatuko seviciligi - Ayse Sule

  Statuko seviciligin sanatcilara da sirayet etmis olmasi ne kadar da ironik bir durum. Ozerklikten anladiklari seyin "bizi finanse etmeye devam edin ama isimize asla karismayin" olmasi da ayrica dusundurucu. Duyanda sanir ki yeni yonetmelikle sanatcilarin hegemonyasina son verildi! Eskiden sadece bir tek kisi tarafindan belirlenen repertuarin yeni yonetmelikle birlikte 5 sanatci ve 2 burokrattan mustessekil bir kurulun sorumluluguna devredilmesi kimi niye neden bu kadar rahatsiz ediyor ki? Sizi finanse eden kurumun, 7 kisilik bir kurulda sadece 2 kisilik, yani tamamen sembolik, bir varlik gostermesine bile tahammul edememek nasil bir taassuptur yahu? Artik herkesin, sadece isine gelen produksiyonlar icin sponsor oldugu bir dunya duzeninde, bu neyin kafasi kardesim? Ha derseniz ki, bu yonetmelik bizim butcemiz icin bir tehdit unsuru olarak kullanilacak, eh onu da musaade ederseniz, bekleyip hep beraber gorelim. O zaman tepkimizi siz oyuncular istifa ederek, biz seyirciler de oyunlari protesto ederek veririz.