Beyrutlu blues grubu blues'un anavatanı Mississippi'ye giderse...

Beyrutlu blues grubu blues'un anavatanı Mississippi'ye giderse...
Beyrutlu blues grubu blues'un anavatanı Mississippi'ye giderse...
Sevdikleri müziğin kaynağı Mississippi'ye yaptıkları yolculuğu 'Walk It Home' adlı filmle kalıcılaştıran Ortadoğu'nun en popüler blues grubu Wanton Bishops, "Mississippi'nin içlerine gittikçe, kendimizi eve yaklaşmış hissettik. Blues bir yer değildir. Bir histir ve evrenseldir. Ama evimize, asla unutmayacağımız bir şeyle döndük" diyor.

Ortadoğu’daki en popüler blues gruplarından birisi olan Wanton Bishops’un yaşadıkları Beyrut’tan blues’un anavatanı kabul edilen ABD’nin güneydoğu bölgesindeki Mississippi Deltası’na (Deep South) yaptıkları yolculuğu belgeleyen uzun metrajlı film ‘Walk It Home’, 29 Ekim’deki galanın ardından Red Bull TV’de izleyiciyle buluşuyor.

Nader Mansour ve Eddy Ghossein, ilk kez bir araya geldikten bir yıl sonra birlikte sahneye çıkmaya başladı; önce kendi ülkeleri Lübnan’da, ve sonrasında da Güney Afrika, Hindistan, Avrupa ve Ortadoğu turnesinde...
5.000 yaşındaki Beyrut şehri hala taze savaş yaralarını sarmaya çalışıyor, bu nedenle blues müziğin insanlar tarafından sevilmesi şaşırtıcı değil. Mansour ve Ghossein, bir araya geldikten kısa bir süre sonra The Wanton Bishops doğdu. Mansour, “Beyrut’ta bir müzisyen olmak muhtemelen bugüne kadar başarılması en imkansız şey. Lübnanlılar hüzünlüdür. Son otuz yıldır bir savaşı yaşıyoruz. Kaygılıyız, ama bu size bir kararlılık veriyor” diyor.
‘Walk It Home’, sevdikleri müziğin kaynağına yolculuk eden kafa dengi arkadaşların hikayesi olduğundan çok da hazır bir senaryo içermiyor. Duraklarının büyük bir kısmı Mississippi Blues Trail’in rüzgarlı nehirleri boyunca olduğundan hikaye öylesine gelişiyor. Yerel insanlarla verandalardaki müzik gösterilerinden, yeni lezzetlerden, kasaba barlarındaki gösterilerden, bataklık turlarından yol boyunca yeni şarkı kayıtlarına kadar The Wanton Bishops blues’u yaşıyor, blues çalıyor ve şimdi de blues’un izini sürüyor. Deep South’ta eyalet sınırlarını aştıktan sonra Ghossein şu gözlemde bulunuyor, “Hiçbir etiket, hiçbir kontrol noktası yok, bu ülke acayip!”
Mansour, “Mississippi’nin içlerine gittikçe, kendimizi eve yaklaşmış hissettik. Blues bir yer değildir. Bir histir ve evrenseldir. Ama evimize, asla unutmayacağımız bir şeyle döndük” diyor.
Yönetmeliğini Ben Holman’ın yaptığı ‘Walk it Home’, Beija Films ve Knock Knock işbirliğiyle Red Bull Media House tarafından hayata geçirildi.
‘Walk it Home’u http://www.redbull.tv/videos/AP-1JWQNB2BS2111/walk-it-home’dan izleyebilirsiniz.