Bilgisayarın temelini atan Turing Oscar yolunda

Bilgisayarın temelini atan Turing Oscar yolunda
Bilgisayarın temelini atan Turing Oscar yolunda
Bilgisayar biliminin kurucusu kabul edilen ve eşcinselliği yüzünden yargılanıp mahkum edilen bilim insanı Alan Turing'in hayatını anlatan 'The Imitation Game/ Yapay Oyun', 39. Toronto Film Festivali'nde Halkın Seçimi ödülünü kazandı. Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley'in oynadığı film Oscar yarışında da bir adım öne geçti. Zira festivalde aynı ödülü kazanan 'Milyoner', 'Zoraki Kral' ve 12 Yıllık Esaret' en iyi film Oscar'ına uzanmıştı.

Yarışma bölümü bulunmayan Toronto Film Festivali’nin büyük ödülü kabul edilen Halkın Seçimi ödülünü ‘The Imitation Game’ (Yapay Oyun ) filmiyle yönetmen Morten Tyldum kazandı. ‘Sherlock’ dizisiyle yıldızı parlayan Benedict Cumberbatch ile ‘Aşk ve Gurur’daki rolüyle Oscar’a aday gösterilen Keira Knightley’in başrolünde yer aldığı film, bilgisayar biliminin kurucusu olarak da kabul edilen Alan Turing’in hayatını anlatıyor. Turing, Alman şifreleme makinesi Enigma’nın kodunu çözerek II. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirmiş ve savaşın bitimesiyle 100 binlerce insanın hayatının kurtulmasına vesile olmuştu. Bilgisayar kuramına ve bilgisayarda yer alan süreçlerin mantıksal çözümlemesine de önemli katkılarda bulan Turing, eşcinselliğinden ötürü yargılanıp mahkûm edilmiş ve pek çok çalışmasını tamamlayamadan 1954’te 52 yaşındayken büyük olasılıkla intihar sonucu hayata veda etmişti.

Yönetmen Morten Tyldum, filmini, “Farklı olmaya bir övgü” olarak tanımlarken ‘The Imitation Game’, Oscar yarışında da bir adım öne geçti. Zira Oscar’ın habercisi olarak görülen Toronto Film Festivali’nde daha önce aynı ödülü kazanan ‘Slumdog Millionaire’ (Milyoner), ‘King’s Speech’ (Zoraki Kral) ve ‘12 Years a Slave’ (12 Yıllık Esaret) gibi filmler daha sonra Oscar’da en iyi film ödüle uzanmıştı. Eleştirmenlere göre Alan Turing’i canlandıran Benedict Cumberbatch, Oscar’da en iyi erkek oyuncu ödülünün güçlü adaylarından biri olarak öne çıkıyor.
‘Kafa Avcıları’ filminin Norveçli yönetmeni Morten Tyldum’un ilk İngilizce filmi ‘The Imitation Game’in Toronto’daki sıkı rakipleri arasında ‘Foxcatcher’, ‘Nightcrawler’, ‘Wild’ ve Stephen Hawking’in hayatını anlatan ‘The Theory of Everything’ bulunuyordu.