Bil's'in galibi Buga ve Er

Kısa film üretimine destek olmak amacıyla düzenlenen 4. Bil's Kısa Film Yarışması'nda gelenek bozulmadı. Birincilik ödülü geçen yıllarda olduğu gibi yine filmler arasında paylaştırıldı.

İSTANBUL - Kısa film üretimine destek olmak amacıyla düzenlenen 4. Bil's Kısa Film Yarışması'nda gelenek bozulmadı. Birincilik ödülü geçen yıllarda olduğu gibi yine filmler arasında paylaştırıldı. Yarışmada Deniz Buga'nın 'Kardeşler' ile Mehmet Bahadır Er'in 'Goy Goy' adlı filmleri birincilik ödülüne değer görüldü. Yarışmada para ödülü 3 bin dolar da Er ve Buga arasında ikiye bölündü.
Yedi dakika uzunluğundaki 'Kardeşler' filmi, bir eşcinsel çiftin yatak sohbeti sırasında 'kardeş' olma durumu üzerine kurulu. 15 dakika uzunluğundaki 'Goy Goy'da ise çalıntı kamerayla çekim yapan bir grup arkadaşın 'serserilik'leri anlatılıyor.
'Kardeşler'in yönetmeni Deniz Buga, filminde bir çiftin yatak sohbetlerine samimi bir şekilde konuk olmaya çalışırken iki sevgilinin nasıl iki kardeşe dönüşebileceği fikriyle oynadığını söylüyor. 'Goy Goy'un yönetmeni M. Bahadır Er ise "Herkes suçludur, bazıları suçu sever ve bundan eğlenir. Ben de eğlenirim. Yönetmen suçluysa ve film çektiğini bilmiyorsa, film artık goygoydur" diyor.
Toplam 20 kısa metrajlı filmin başvurduğu yarışmada Fatih Özgüven, Bülent Somay, Yeşim Tabak, Paul McMillen ve Süha Bilal'den oluşan jüri, Övgü Gökçe'nin 'Uyku Sonra', Seyfi Teoman'ın 'Apartman', Merve Kayan'ın 'Hediye', Birgül Üstüner'in 'Cemile', ve Oğuz Kaynak'ın 'Muson Çekirgeleri' adlı kısa filmlerini gösterime değer buldu. (Kültür Sanat)