Bir animasyon fantezisi

Hironobu Sakaguchi'nin 'Final Fantasy: The Spirit Within'i tümüyle bilgisayar teknolojileriyle kotarılmış...

İSTANBUL - Hironobu Sakaguchi'nin 'Final Fantasy: The Spirit Within'i tümüyle bilgisayar teknolojileriyle kotarılmış olması bakımından sinema tarihinin bir ilkini temsil ediyor. Dün Locarno Film Festivali'nin de açılışını yapan filmin, baş kahramanı çekici Aki de filmdeki bütün diğer oyuncular gibi bir bilgisayar ürünü.
Dünyanın kuşatma altında olduğu 2065 yılında bir meteor gezegene çarparak yaşamı tehdit eden milyonlarca uzaylıyı dünyaya salar. İlk şiddetli saldırıdan kurtulabilenler dünyalıları yağmacı uzaylılardan kurtarmak için kurdukları korunmalı şehirlere çekilseler de zaman dolmaktadır. Kararlı olduğu kadar yetenekli de olan Dr. Aki Ross insanlığın son umududur. Güzel ve akıllı Dr. Aki Ross bilimsel danışmanı Dr. Sid'in rehberliği altında ve Derin Gözler gemisinin cesur kaptanı Gray Edwards'ın komutanlığındaki mangasıyla dünyayı kurtarmak için savaşmaya başlar. Uzaylı bir ruhun bulaşmış olduğu Aki uzaylıları yenmenin sırrını keşfetmek için gereken anahtara sahiptir. Ancak düşmanı General Hein hiç de küçümsenecek bir rakip değildir. Hein Aki'ye meydan okur ve dünyayı yok edebilecek güçte bir uzay topunu fırlatmakla tehdit eder.
Aki Ross'un zamanı hızla azalmakta, uzaylı gizemini çözmek için gece uykularında bile gezegeni kurtarabileceğine inandığı sekiz ruhu bulmak için dünyayı dolaşarak araştırmaktadır. General Hein ise Aki'ye olan düşmanlığı nedeniyle dünyayı yok etmeye kararlıdır.
'Final Fantasy'de Alec Baldwin, Steve Buscemi, Peri Gilpin, Ming-Na, Ving Rhames, Donald Sutherland ve James Woods gibi ünlü oyuncular seslendirme yapıyor. (Kültür Sanat)