Bir anıtmezar uyanırken

Dünyanın yedi harikasından ikisi, Halikarnassos Mozolesi ve Artemis Tapınağı'ndan sonra Ege bir üçüncü...
Haber: SEMA ASLAN / Arşivi

İZMİR - Dünyanın yedi harikasından ikisi, Halikarnassos Mozolesi ve Artemis Tapınağı'ndan sonra Ege bir üçüncü
'harika'ya daha kavuşur mu bilinmez ama, Selçuk'ta sürdürülen çalışmalar bir anıtmezarı daha günışığına çıkardı. Belevi Anıtmezarı, mimari açıdan Halikarnassos Mozolesi'ne benzerliği ile dikkat çekiyor. Proje, Efes antik kenti kazı ve restorasyon çalışmaları kapsamında, Avusturya Bilimler Akademisi ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülüyor. Başkanlığını Prof. Dr. Fritz Krinzinger'in yaptığı çalışma için öngörülen süre, üç yıl.
Antikçağda Efes ve Sardes'i birleştiren Kutsal Kral Yolu üzerinde bulunan anıtmezar, bugün İzmir-Aydın otobanının kenarında kalıyor. Belevi Anıtmezarı, yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında en iyi korunmuş anıtlardan biri. İlk kez, 1930'ların başında ortaya çıkarılan anıtmezar için 1995'te bir proje oluşturulmuş ve Opel'in sponsorluğunda Aralık 2000'de de çalışmalara başlanmış.
Belevi Anıtmezarı, Büyük İskender döneminin hemen sonrasında kralmezar sanatını bugün en iyi anlatan yapıt. Araştırmalar, anıtın Efes'i yeniden kuran Lysimachos veya Efes'te
ölen II. Antiochos Teos'a ait olabileceğini gösteriyor. Bu bilgi kesin olmasa da, Belevi Anıtmezarı, antikçağ yapı tekniği ve mimarisi hakkında önemli ipuçları veriyor. Yapı, bu bilgiler ışığında, arkeoloji, tarih ve mimari açılardan belgelenecek ve sanal ortamda yeni bir rekonstrüksiyonla sunulacak.
Yapıya ait parçalar, yontu eserler, üç müzeye dağılmış: Lahitler, üst örtü dekorasyonu ve mimari parçalar Selçuk'ta; kasetler, heykel ve bazı başlıklar İzmir'de ve diğer başlıklar Tire Müzesi'nde sergileniyor.