Bir antikacı gibiyim

Bir antikacı gibiyim
Bir antikacı gibiyim
Yönetmen Ridley Scott, "Bu film bambaşka bir kapı açıyor. Canavarlardan, yaratıklardan uzakta çok daha geniş bir kapı" diyor

30 yıldır bilimkurguya uzak kalmıştınız. Ne değişti şimdi?
Bu 30 yıl içinde daha önce hiç bilimkurguya döneyim gibi bir arzu olmadı içimde. Daha önce ilgilenmediğim meselelere yönelmek istedim. Kafamın bir yerlerinde de hep orijinal ‘Alien’ filmlerine dair böyle bir fikir vardı. Başta böyle bir bağlantıyla bir soru attım ortaya. Sonrasında bağımsız bir fikre dönüştü ve bir şekilde eğlenceli bir hal aldı. Eğer bu başarılı olursa devam filmlerine de yol alabiliriz. Bu film bambaşka bir kapı açıyor. Canavarlardan, yaratıklardan uzakta çok daha geniş bir kapı. 

Aynı zamanda yeni bir ‘Blade Runner’ üzerine de çalışıyorsunuz...
Sık sık aklımıza gelen bir düşünce bu da. Ama her zaman için hayata geçirilmesi zor bir iş olarak kaldı. Şimdi daha da kolaylaştı. Alcon Entertainment aldı projeyi, şimdi planlama aşamasındayız. Kesinlikle bir yeniden çevrim değil. ‘Blade Runner’ı tekrar yapmak için kolları sıvadınız diyelim. Devam bölümü mü çıkar ortaya, yoksa ‘prequel’ mi? Tam olarak neyle ilgili bir film olur ve o zaman herkesin âşık olduğu o dünya nasıl bir şeydi? 

Yeni ‘Blade Runner’la ‘Prometheus’a bakınca sanki mirasınızı kendiniz koruyormuşsunuz gibi bir izlenim çıkıyor ortaya?
Çok da umrumda değil açıkçası. İyi bir film nasıl ortaya çıkar? Daha çok o soruyla ilgileniyorum. Bir masalcıyım ve işim de sizi mümkün olduğu sıklıkta hikâyelerimin içine çekebilmek. Bu süreci de hâlâ seviyorum açıkçası. Hiçbir şeye bağlanmıyorum. Bir antikacı gibiyim. En değerli masamı bile elden çıkarmaya hazırım.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Kapı

  ,

  film

  ,

  ,

  zaman

  ,

  Uzak