'Bir Arada ve Bağımsız' filmler

'Bir Arada ve Bağımsız' filmler
'Bir Arada ve Bağımsız' filmler
Altın Koza, Almanya'nın önemli yönetmen çifti Aysun Bademsoy ve Christian Petzold'u ağırlayacak

Günümüz Alman sinemasının önde gelen yönetmen çifti Aysun Bademsoy ve Christian Petzold’un ‘Bir Arada ve Bağımsız’ başlığı altındaki toplu gösterileri ilk kez Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 17 – 23 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 19. Altın Koza Film Festivali’nde gerçekleştirilecek. Program Goethe Enstitüsü’nün işbirliğiyle gerçekleştirilecek.
Birleşme sonrası Almanya ’yı en iyi anlatan yönetmen olarak tanımlanan ve Berlin Okulu’nun en önemli temsilcilerinden biri olarak görülen Christian Petzold, daha önce iki kez yarıştığı Berlin Film Festivali’nde bu yıl ‘Barbara’ adlı filmiyle En İyi Yönetmen Gümüş Ayı ödülü kazandı. Türk – Alman toplumunun iki kimlikli / iki kültürlü yaşama deneyimine ayna tutan belgeselleriyle tanınan Aysun Bademsoy bu yıl yaptığı ‘Ehre / Namus’ ile filme adını veren kavramın kültürel yansımalarını, benzerliklerini ve barındırdığı çelişkileri irdeleyerek dikkat çekti.
Altın Koza programında ‘Barbara’ ve ‘Namus’un yanı sıra yönetmenlerin kariyerlerine damgasını vuran filmleri yer alıyor. Petzold’un filmografisinden ‘İçinde Bulunduğum Durum’, ‘Hayaletler’, ‘Yella’ ve ‘Jerichow’; Aysun Bademsoy’un filmografisinden ‘Düğün Fabrikası’, ‘Kentin Sınırlarında’ ve ‘ Yaşam Sırası Bende’ gösterime sunulacak.