Bir arayışın hikâyesi

'Dayım' adlı kısa filmiyle özellikle yurtdışında adından söz ettiren Tayfun Pirselimoğlu 'Hiçbir Yerde' adlı ilk...

İSTANBUL - 'Dayım' adlı kısa filmiyle özellikle yurtdışında adından söz ettiren Tayfun Pirselimoğlu 'Hiçbir Yerde' adlı ilk uzun metrajlı filminin çekimlerine önceki gün başladı.
Kayıp oğlunu arayan bir annenin İstanbul'da başlayıp Mardin'e uzanan öyküsünü anlatan
'Hiçbir Yerde'nin başrollerinde Zuhal Olcay, Parkan Özturan, Ruhi Sarı, Devin Çınar, Michael Mendl, Meral Okay, Şeyhsuvar Aktaş ve Cezmi Baskın rol alıyor.
Filmde oğlunu arayan bir anneyi canlandıran Zuhal Olcay, çekimler için saçlarına kaynak yaptırarak uzatmış ve beyaz saç taktırmış.
İlk kez bir ilk filme destek
Avrupa Sinemasını Destekleme Fonu EURIMAGES'ın desteklediği 'Hiçbir Yerde', Türkiye'den CO Production, Mine Film ve Almanya'dan Luna Film ortaklığında çekiliyor.
(EURIMAGES, ilk kez bir yönetmenin ilk filmine destek veriyor.) Senaryosunu da Pirselimoğlu'nun yazdığı filmin görüntü yönetmeni Colin Mounier.
Viyana'da resim eğitimi alan, 'Çöl Masalları'
adlı bir de romanı bulunan yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, senaryolarıyla aslında yıllardır sinemanın içinde. Ancak şansı
'Dayım'la döndü... Venedik Film Festivali'nin
yarışma bölümüne Türkiye'den katılan ilk kısa film olan 'Dayım', yurtdışında toplam dört ödül almıştı.
'Dayım' bunlarla da kalmayarak filmde rol alan Ahmet Uğurlu'nun, İtalyan yapımı bir komedi filminde başrol oynamasına vesile olmuştu.
Genç yönetmen, şimdi ilk uzun filmini çekmenin tatlı heyecanını yaşıyor. Ancak filminin 'politik kayıplar' üzerine mi yoksa 'diğer kayıplar' üzerine mi olduğu konusunda ser verip sır vermiyor. Pirselimoğlu "Oğlu kaybolmuş bir kadın. Hayatta olduğuna yürekten inanıyor ve onu arıyor. Bu arayış birtakım ipuçlarıyla Mardin'e kadar gidiyor. Filmin sürprizleri var. Fazla deşifre etmek istemiyorum. Öncesinde konuşmanın filme uğurlu gelmeyeceğine inanıyorum" diyor başka bir şey demiyor! (Kültür Sanat)