"Bir belgesel, bir gazeteci, çay ve simit" günleri

"Bir belgesel, bir gazeteci, çay ve simit" günleri
"Bir belgesel, bir gazeteci, çay ve simit" günleri
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği' nin düzenledikleri "Bir Belgesel Bir Gazeteci ve Simit" günleri "Nazım Hikmet Şarkıları" adlı belgesel film gösterimi ile başladı.

"Nazım Hikmet Şarkıları" belgeselinin yönetmeni Mehmet Eryılmaz, filmi severek ve isteyerek yaptığını belirterek, "Her şeyden önce bu filmle, gençliğimde şiirleriyle büyüdüğüm Nazım’a bir Türk vatandaşı olarak borcumu ödediğimi düşünüyorum" dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliğinin ortaklaşa düzenlediği "Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit" günleri, Eryılmaz’ın "Nazım Hikmet Şarkıları" adlı belgesel filminin gösterimiyle başladı.

Levent Kültür Merkezi Onat Kutlar Sinema Salonu’ndaki etkinlikte konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, gerçeği arama ve öğrenme tutkusuna "alternatif bir akıl" olarak belgesel sinema etkinliklerinin de katılacağını belirterek, belgelerin ve bilginin diliyle hayatın ve dünyanın keşfine çıkılacağını, sinema hayatının belgeselci tadının yaşanacağını söyledi.

Etkinliğin bundan sonra çarşamba günleri tekrarlanacağını ifade eden Ünal, TGC ile Belgesel Sinemacılar Birliğine teşekkür etti.

Etkinlikte daha sonra "Nazım Hikmet’in sesini yeni seslerle çoğaltıp yeniden kulaklarda, gözlerde ve ruhlarda yaşamasını sağlamak, özellikle gençlerin Nazım Hikmet’i şarkılarla da tanımaları" amacıyla yapılan belgesel filmin gösterimi sunuldu.

Hikmet’in 7 şiirinin sanatçılar tarafından yorumlandığı filmde, Ruhi Su’dan "Kuvayi Milliye Destanı-Kadınlarımız", Tahsin İncirli’nin bestesi ve Sümeyra’nın yorumuyla "Japon Balıkçısı", Zülfü Livaneli’nin bestesi ve yorumuyla "Karlı Kayın Ormanı", Cem Karaca’nın bestesi ve yorumuyla "Mavi Liman-Çok Yorgunum", Mesut Cemil’in bestesi ve İnci Çayırlı’nın yorumuyla "Kanatları Gümüş Yavru Bir Kuş", Tarık Öcal’ın bestesi ve Esin Afşar’ın yorumuyla "Tahir ile Zühre Meselesi", Nadir Göktürk’ün bestesi ve Emin İgüs’ün yorumuyla "21-22 Şiirleri, Seni Düşünmek Güzel Şey" adlı şarkılar yer alıyor.

Nazım Hikmet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve oyuncu Tarık Akan, film gösteriminin ardından yaptığı konuşmada, belgeselci olmadığını ancak şu ana kadar 5 belgesel çektiğini belirtti.

Akan, Nazım Hikmet heykeliyle ilgili bir anısını anlatarak, o günlerde Hikmet’in heykelini dahi gümrükten geçiremediklerini ancak heykelin üstünü alçıyla kapatarak Türkiye’ye sokabildiklerini kaydetti.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Zeynep Oral da böyle bir etkinliği düzenleyen herkesi tebrik ederek, belgeselin Nazım’ın şiirlerinin yanı sıra kimliğini ve kişiliğini de ortaya koyduğunu söyledi.

Oral, heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yaptığı Nazım Hikmet heykelini, Hikmet’in yaş günü olan 15 Ocak’ta Küba halkına hediye ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Nazım Hikmet, Türkiye’den ayrıldıktan sonra Moskova’da yaşamaya başlamıştı. Orada zor günler ve hayal kırıklıkları yaşayan Hikmet, uzun bir aradan sonra Küba’da Dünya Şairleri ve Yazarları Kongresinden bir davet alarak Küba’ya gitti. Küba halkı Hikmet’e orada ’Yeniden daha güzel bir dünya mümkün’ umudunu verdi."

Belgeselin yönetmeni Mehmet Eryılmaz da filmi severek ve isteyerek yaptığını ifade ederek, "Her şeyden önce bu filmle, gençliğimde şiirleriyle büyüdüğüm Nazım’a bir Türk vatandaşı olarak borcumu ödediğimi düşünüyorum. Bu tür çalışmalar, yönetmenlik mesleğimin, aldığım eğitimin bir zekatı sayılabilir" diye konuştu.

Akan, Oral ve Eryılmaz, daha sonra belgeseli izlemeye gelen konuklarla sohbet etti.(aa)