Bir 'dandik' aranıyor

Füsun Akatlı, Milliyet Sanat'ın mayıs sayısında, Hıncal Uluç' un Afife Tiyatro Ödülleri'ni 'dandik' diye nitelendirdiği yazısına cevap verdi.

İSTANBUL - Füsun Akatlı, Milliyet Sanat'ın mayıs sayısında, Hıncal Uluç' un Afife Tiyatro Ödülleri'ni 'dandik' diye nitelendirdiği yazısına cevap verdi.
Uluç'un 25 Nisan tarihinde Sabah'ta yayımlanan yazısında Afife Tiyatro Ödülleri'ni oylama sistemi ve ödül töreni açısından eleştirmiş, jüriyi de 'kendilerini tatmin için, eşe dosta ulufe dağıtan bir aile şirketi' gibi çalışmakla suçlamış ve 'dandik' olarak nitelendirmişti.
Uluç ayrıca, önceki yıllarda yine bu
ödülleri eleştiren yazılar yazdığı için törene çağrılmadığını da belirtmişti. Ancak
asıl tartışma, Ruhat Mengi'nin yine Sabah'ta 'Afife Ödülleri'ni eleştiren yazısına karşılık jüri üyesi Seçkin Selvi'nin geçen hafta Radikal İki'de yayımlanan cevap yazısıyla başlamıştı.
Afife Ödülleri jürisinde yer alan Füsun Akatlı ise Uluç'un yazısına, Milliyet Sanat'taki 'Dandik olan sizsiniz!' başlıklı bir yazısıyla cevap veriyor.
Akatlı, Uluç'un yazısı ve jüri üyesinin
seçimi yöntemini 'dandik' diye nitelendirmesiyle aslında, ödüle layık görülen Yıldız Kenter, Genco Erkal, Haluk Bilginer gibi tiyatromuzun ustalarına da hakaret ettiğini belirtti.
Uluç'un kendisini tiyatrodan ekonomiye pek çok konuda 'uzman' gördüğünü söyleyen Akatlı "Yüksek tirajlı bir gazetede köşeniz var diye, alanında alın teri ile bir yerlere gelmiş isimlere taş atmaya hakkınız yok" dedi. Uluç'a ithafen "...bilgiye dayanması zorunlu olan, gerekçelerini beraberinde taşıyan bir disiplin adı olan 'eleştiri' sizin aşırı semirmiş egonuz altında yamyassı olur da, beyninize kadar ulaşamaz" diyen Akatlı, tiyatromuzun bu tarzda eleştiriler ve eleştiri yapanlar yüzünden gelişmediğinin altını çizdi. (Kültür Sanat)