Bir de Kıvanç gelseydi!

Bir de Kıvanç gelseydi!
Bir de Kıvanç gelseydi!
SİYAD ödülleri, önceki akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. En iyi film ödülünün 'Zerre' filmine gittiği törende, 'Kelebeğin Rüyası' 5 ödülle dikkat çeken yapım oldu. İşte törenden satır başları.

*Gecenin en merak edilen konusu erkek oyuncu dalında aday olan Kıvanç Tatlıtuğ’un törene gelip gelmeyeceğiydi. Malum kendisi şu sıralarda Rusya’da dizi çekiminde. Tatlıtuğ’un gelememesi özellikle kadın davetlilerde hayal kırıklığına neden olurken, erkek oyuncu ödülünü kazanması sevinçle karşılandı. Tatlıtuğ’un Rusya’dan kaydedip gönderdiği teşekkür konuşması tören sırasında perdeye yansıtıldı. Tatlıtuğ ile aynı sette bulunan ve yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazanan Farah Zeynep Abdullah da törene katılamadı.

*Töreni altıncı kez sunan Ceyda Düvenci yine çok şıktı. Birkaç sürç-i lisan dışında gayet başarılı bir performans ortaya koyan Düvenci törenin hemen başında aklının Nejat İşler’de olduğunu belirtti. Düvenci’nin Atilla Dorsay’dan sonra töreni en fazla sunan isim olduğunu söylemesi gülüşmelere neden oldu.

*Ahmet Uluçay Umut Ödülü’nü vermek için sahneye Rakel Dink’in çıkması gecenin önemli anlarından birisiydi. Ödülü alan genç yönetmen Ali Aydın’ın Hrant Dink ile ilgili konuşmasını “Biz bitti demeden bu dava bitmez” sözleriyle tamamlaması salondan büyük alkış aldı.

*En iyi yabancı film ödülünü vermek üzere sahneye çıkan Yekta Kopan ile Ceyda Düvenci arasındaki atışma da gecenin eğlenceli anlarından birisi olarak kayda geçti.

*Yardımcı erkek oyuncu ödülünü vermek için sahneye çıkan Nihal Yalçın, ödül adayları Tansu Biçer ve Nadir Sarıbacak’ın sınıf arkadaşları olduğunu söyledikten sonra bir süre ödülü açıklamadı. Her iki oyuncu da ‘Yozgat Blues’ filmiyle aday olduğu için önce filmin adını söyleyen Yalçın daha sonra Nadir Sarıbacak’ın ismini açıkladı.

*Ali Özgentürk, Onur Ödülü’nü aldıktan sonra yaptığı konuşmada yönetmenlerle sinema eleştirmenlerinin arasının genellikle iyi olmadığını belirttikten sonra “Ama emin olun bir yönetmen filminin vizyona girdiği gün ilk iş olarak eleştirmenlerin ne yazdığına bakar” diye bitirdi.

*Yardımcı erkek oyuncu ödülünü alan Nadir Sarıbacak’ın ödülünü rol arkadaşı Tansu Biçer ile paylaştığını söylemesi gecenin jesti olarak kaydedildi.

*SİYAD’ın çiçeği burnunda başkanı Alin Taşçıyan’ın FIBRESCI İkinci Başkanı olması nedeniyle zorunlu bir toplantı için Norveç’te olduğu için törene katılamaması gecenin en önemli eksiklerinden birisiydi.

*Tören sonrası Nişantaşı’nda gerçekleştirilen partide küçük talihsizlikler de yaşandı. Gecede ödül alan iki isim heykelciklerini ellerinden düşürdü. Heykelcikler hasar görürken, içlerinden birisinin “Bu biraz kırıldı yenisini almam mümkün mü?” diye SİYAD üyelerine sorması hoş bir andı. SİYAD yönetimine duyurumuz olsun.

*Atilla Dorsay’ın Aytaç Arman’a 1981 yılında ‘Düşman’ filmiyle kazandığı ve bir türlü alamadığı ödülünü takdim etmesi törenin unutulmazlarındandı. Arman, “34 yıldır bu ödülün peşindeydim ” diye konuştu.

*Sinema yazarlarının en fazla merak ettiği konu ise basın gösterimleri dışında yüzünü göremedikleri Sungu Çapan’ın meslekteki 50. yılı vesilesiyle verilecek ödülü almaya gelip gelmeyeceğiydi. Çapan büyük sürpriz yaparak törene geldi!