Bir dev göçtü

Bir dev göçtü
Bir dev göçtü
Devlet Tiyatrosu'nda yönettiği ya da rol aldığı oyunlar ve TRT'de seslendirdiği yapıtlarla 70 ve 80'li yılların sahnesine damgasını vuran Ecder Akışık Ankara'da yaşamını yitirdi.

ANKARA - Sanatçı - rejisör kimliği ile tiyatronun kuruluş amaç ve ilkelerini birleştiren, bu kimlikle 70’e yakın oyunda görev alan A. Ecder Akışık 28 Eylül 2010 tarihinde Ankara’da yaşamını yitirdi. Ankara Devlet Konservatuarı, Akışık için 29 Eylül Çarşamba günü saat 9.45’ ve 11.00’de Büyük Tiyatro’da tören düzenlenecek. Akışık’ın cenazesi törenin ardından Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazını takiben Cebeci Asri Mezarlığına defnedilecek.

KÖY TİYATROSUNDAN 20’NCİ YÜZYILIN EN DENEYSEL OYUNLARINA...
23 Nisan 1938 yılında Ankara’da doğan A. Ecder Akışık Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden 1957 yılında mezunu oldu. Aynı yıl Devlet Tiyatroları ailesine katıldı. 1972 ? 1973 yılında Ankara Devlet Konservatuarı yüksek devre mezunu oldu. 1984 ? 1988 yılları arasında Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Akışık; sanatçı, rejisör, idareci olarak 45 yıl hizmet ettiği Devlet Tiyatroları’ndan 21 Aralık 2003 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde ve Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Sanatçı ve öğretmen kimliği ile yaşamı boyunca; güzel ve doğru Türkçe kullanımı ile fonetik konusunda birçok kurum ve kuruluşta dersler veren Akışık, radyo, televizyon ve sinemada birçok yapımda görev aldı.

Unutulmaz ses rengi ve oyun yeteneğiyle Ankara Devlet Konservatuarı’nın yetiştirdiği dev isimlerden biri olarak iz bırakan Ecder Akışık, geleneksel ya da gerçekçi Türk tiyatrosu’ndan "Kel Şarkıcı" gibi 20’nci yüzyılın deneysel çalışmalarına kadar geniş bir yelpazede tiyatroseverlerde iz bırakan yapıtları sahneye koydu ve rol aldı. Akışık’ın yönetmen ve oyuncu olarak yer aldığı kimi oyunlar şöyle: Dışarıdakiler, Klinik Bir Vaka, Köroğlu, Paramparça, İsyancılar, Emekli, Cengizhan’ın Bisikleti, Atçalı Kel Mehmet (Reji Yrd.), Evlere Şenlik (Reji Yrd.), IV. Murat, Küçük Şehir, Bağdat hatun, III. Selim, Othello (Reji Yrd.), Şen Kadınlar (Reji Yrd.), Karaların Memetleri, Toreadorlar Valsi.
Tiyatrocu Akışık görev aldığı oyunların yanı sıra, Söz Veriyorum, Bir Ümit İçin, Kel Şarkıcı, Gölgeler, İmparatorun İki Oğlu, Sessizliğin İçinden, Tohum ve Toprak, Bir Sevda Öyküsü, Kanlı Düğün, 16 Ocak Gecesi (Kral Öldü), Son Aylar adlı oyunları da yönetti. (anka)


    ETİKETLER:

    Ankara

    ,

    23 Nisan