Bir eski İstanbul şarkıcısı laterna, memleketine döndü

Bir eski İstanbul şarkıcısı laterna, memleketine döndü
Bir eski İstanbul şarkıcısı laterna, memleketine döndü
Nilüfer Saltık, 100 yıl öncesinde sokakları şenlendiren 'laterna'yı yeniden İstanbul'a getirdi

İSTANBUL - Şimdilerde ceplerimizde gezdirdiğimiz birkaç santimlik müzik kutuları var hayatımızda, peki 100 yıl öncesini hiç düşündünüz mü? Bugünden geriye doğru bir gidelim: MP3 çalar, diskman, walkman, müzik seti/teyp, gramafon... Buraya kadar az çok hatırlıyoruz ama daha öncesi? Daha öncesi ‘laterna’. Artık çok eski filmlerde kalan laterna, tekrar sokaklara dönüyor. Çapraz bacaklı, merdane kollu, tiz sesli müzik kutusu eski popülaritesini tekrar kazanır mı bilinmez ama eskiye özlem duyanları heyecanlandırdığı kesin.

30 Temmuz’a kadar İstanbul sokaklarında
İşte eskiye özlem duyanlardan biri de Z Müzik Yapım’ın yöneticisi Nilüfer Saltık. Saltık, 100 yıldır kimselerin görmediği sokakların eğlence kaynağı laternayı İstanbul 2010’un desteğiyle tekrar gündeme getiriyor. Eski Rum ve Türk ezgileri ile günümüze ait parçaları harmanlayan yeni repertuarlı laterna, yaşayan tek laterna ustası Panos İoannidis tarafından üretildi.
‘Eski Sokak Eğlencesi İstanbul Laternası’, dün Galatasaray Meydanı’nı dolduran meraklı kalabalıkla birlikteİstanbul sokaklarına döndü. Laternayı çeviren usta, def çalan yardımcısı ve dört dansıçıdan oluşan gösteri ekibine yaşları 60’ın üzerinde birkaç laterna müziği sevdalısı da katılarak eski günleri yad etti. Kalabalığın alkışlarla eşlik ettiği danslarla eski panayır günlerini aratmayan etkinlik, hava kararana kadar sürdü.

Pazartesiye kadar Galatasaray’ı şenlendirecek laterna, 30 Temmuz’a kadar Taksim Meydanı, Tünel, Galata Kuledibi, Dolmabahçe, Karaköy, Ayasofya Müzesi, Maltepe, Bağdat Caddesi, Büyükada, Haybeliada, Burgazada ve Kınalıada’da karşınıza çıkabilir. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Burgazada