Bir ev uğruna kültür savaşı

Oscar'lı iki oyuncu Jennifer Connelly (Akıl Oyunları) ve Ben Kingsley'i (Gandhi) buluşturan 'Sisler Evi' (House of Sand and Fog), aynı ev üzerinde hak iddia eden iki insanın, kâbusa dönüşen 'Amerikan rüyası'nın hikâyesi.

İSTANBUL - Oscar'lı iki oyuncu Jennifer Connelly (Akıl Oyunları) ve Ben Kingsley'i (Gandhi) buluşturan 'Sisler Evi' (House of Sand and Fog), aynı ev üzerinde hak iddia eden iki insanın, kâbusa dönüşen 'Amerikan rüyası'nın hikâyesi. Massoud, Şah döneminde orduda etkili bir albay olarak görev yapmış, İranlı göçmendir. Ailesine iyi bir yaşam sunmak isteyen ama bunu henüz başaramayan Massoud, katı kuralları olan gelenekçi biridir. İnşaatta ve bir mağazada çalışmasına karşın ailesi dahil herkese Boeing'te çalıştığını söyler. Ailesini rahata erdirmek için tek umudu açık artırmada ucuza satın aldığı evi birkaç katı fiyata satmaktır. Ancak kocası tarafından terk edilmiş ve kişisel yıkımın eşiğindeki alkolik Kathy, evin kendisinin olduğunu iddia etmektedir.
Zira ev Kathy'ye babasından kalmıştır.
Ama hata sonucu üzerine kalan vergi borcu yüzünden ev bir anda elinden alınmıştır. Ev, Kuzey Kaliforniya'da küçük bir bungalov olmasına rağmen Kathy için nerdeyse yok olmaya başlayan bir hayatın yeniden kurulabileceği son yerdir. Kathy ve Behrani arasında, bu küçük bungalov uğruna verilen savaş, sonunda kalp kıracak noktalara varan bir kültürler çatışmasına döner.
Çok satan romandan sinemaya
Geçen yıl, oyuncu dallarında (Ben Kingsley ve Shohreh Aghdashloo) aday olduğu Oscar'larda adından söz ettiren film, Andre Dubus III'ün çok satan romanından uyarlanan son derece güçlü bir dram. Vadim Perelman'ın ilk yönetmenliği olan 'Sisler Evi'nde Kingsley ve Connelly'nin yanı sıra 'Kara Şahin Düştü'den hatırladığımız Ron Eldard ile İran'ın ünlü film yıldızı Shohreh Aghdashloo rol alıyor. (Kültür Sanat)