Bir gökbilimci, bir astrofizikçi, bir biyolog, bir ev hanımı...

Bir gökbilimci, bir astrofizikçi, bir biyolog, bir ev hanımı...
Bir gökbilimci, bir astrofizikçi, bir biyolog, bir ev hanımı...
CEF Tiyatro yeni sezona 'facialı bir komediyle' başlıyor. 'Malulen Emekli Gökbilimci Hüseyin Çineli'yle cumartesi akşamından itibaren tanışabilirsiniz.

RADİKAL - Aynı evde bir gökbilimci, bir astrofizikçi, biyolog, psikiyatrist, bir jeolog ve bir ev hanımı buluşursa ne olur? Yanıtı CEF Tiyatro, yeni oyunları 'Malulen Emekli Gökbilimci Hüseyin Çineli' ile veriyor: Facialı komedi.
10 Ekim'de Kozyatağı Kültür Merkezi'nde sahnelenecek olan, Kosta Kortidis'in yazıp yönettiği oyun sahnede İsmail İncekara (Ord. Prof. Hüseyin Çineli), Alptekin Serdengeçti (Ord. Prof. Sefa Çineli), Kosta Kortidis (Prof. Kamuran Uzunköprülü), Gizem Esgin (Nazmiye Çineli) ile Tuğce Tamer'i (Dr. Zarife Çineli) bir araya getiriyor. 
CEF Tiyatro 'Malulen Emekli Gökbilimci Hüseyin Çineli'yi şu sözlerle anlatıyor:
Her şey büyük patlamayla mı başladı? Hayır. Her şey dünyaca ünlü Gökbilimci Hüseyin Çineli'nin Menteşe dağında çavuş otu topladığı bir gün yamaçtan düşmesi ile başladı. Aynı evde bir gökbilimci, bir astrofizikçi, biyolog, psikiyatrist, bir jeolog ve bir ev hanımı buluşursa ne olur galiba facialı komedi olur. Tabi eğer burası gerçekten bir evse. Bilim adına yapılan deneyler, sadece güneş tutulmasını izlemek için yapılan tatil planları, tüm bilimcilerin aynı satranç tahtası üzerinde buluşmaları ve dahası.
Siz de “Ben bu anı daha önce yaşamıştım” demek istiyorsanız, Malulen Emekli Gökbilimci Hüseyin Çineli oyununa davetlisiniz. Öğrenmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Günümüz ya da geçmişiz ne fark eder ki zaman nasılsa bizim uydurduğumuz bir ölçü değil mi? 2015 yılının en başarılı yazarı seçilen Kosta Kortidis’den facialı bir komedi.
Dekorda Batuhan Bozcaada'nın, ışık tasarımında Hakan Özipek'in, müziklerde David Arugete'in, görsel ve efektlerde Mehmet Selçuk Bilge'nin imzası var. Sanat danışmanlığını Beste Bereket'in üstlendiği oyunun yönetmen yardımcısı ise Hande Dumlu.

120 dakika süren oyun 10 Ekim Cumartesi saat 20.30'da Kozyatağı Kültür Merkezi'nde, 16 Ekim'de saat 20.30'da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde, 19 Ekim'de Trump Kültür ve Gösteri Merkezi'nde, 27 Ekim'de ise saat 20.30'da Profilo KM Küçük Salon'da izlenebilir.