'Bir Gün Tek Başına'ya bakanlıktan 450 bin lira

'Bir Gün Tek Başına'ya bakanlıktan 450 bin lira
'Bir Gün Tek Başına'ya bakanlıktan 450 bin lira

En yüksek desteği Vedat Türkali, Yeşim Ustaoğlu ve Zeki Demirkubuz projeleri aldı.

İSTANBUL - Solcu Kenan ile bir meyhanede tanışıp tutulduğu Günsel’in fırtınalı aşkı üzerinden 27 Mayıs 1960 askeri darbesine giden çalkantılı süreci anlatan Vedat Türkali’nin büyük romanı ‘Bir Gün Tek Başına’nın film projesine Kültür Bakanlığı’ndan 450 bin lira destek çıktı. Senaryosunu da Vedat Türkali’nin yazdığı ‘Bir Gün Tek Başına’yı ünlü yazarın oğlu Barış Pirhasan’ın yönetmesi bekleniyor. Atıf Yılmaz Stüdyosu Derneği’nin yapımcılığını üstlendiği filmin çekimlerine önümüzdeki günlerde başlanması planlanıyor.
Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu, 13 Temmuz’da yaptığı toplantıda 21 film projesine 5 milyon 561 bin lira yapım desteği sağlama kararı aldı. ‘Bir Gün Tek Başına’nın yanı sıra Yeşim Ustaoğlu’nun yeni projesi ‘Araf’ da 450 bin lirayla kuruldan en yüksek desteği alan diğer film oldu.
Daha önce ‘Süpürrr’ filminin yapımını üstlenen Tılsım Dizayn Prodüksiyon’un ‘Çınar Ağacı’ adlı projesi 400 bin lira destek alırken Zeki Demirkubuz’un ‘Yeraltı’ adlı yeni filmine 350 bin lira destek sağlanacak.
Statü Prodüksiyon’un ‘Taş Mektep’ projesi 350 bin, ‘Büyük Oyun’, ‘Zincirbozan’ gibi filmlere imza atan Atıl İnaç’ın (Lacivert Film) ‘Daire’ adlı projesi ile Kara Film/Mustafa Kara’nın ‘Kalandar Soğuğu’ adlı projesine 300’er bin, ‘İki Dil Bir Bavul’un yönetmenleri Özgür Doğan ve Orhan Eskiköy’ün (Perişan Film) ‘Babamın Sesi’ projesi 280 bin, Odak Film’in ‘Bir Medeniyet Rüyası’ projesi 250 bin lira yapım desteği alacak.
Kurul ayrıca 24 Kare Film’in ‘Mahmut ile Meryem’ adlı projesinin yönetmeninin değiştirilmesine ve 400 bin lira ile desteklenmesine karar verdi.
İlk filmini çekecek yönetmenleri ayrı olarak değerlendiren kurul, Filiz Alpgezmen’in ‘Yabancı’, Ali Aydın’ın ‘Poşet’, Burak Sesli’nin ‘Novaroma’, Hasan Tolga Pulat’ın ‘Güzel Günler Göreceğiz’ (Kaybedenler), Aysun Şahin Frisch’in ‘Selma’, Çiğdem Vitrinel Özcan’ın ‘Suç Mahalli’, Kuzey Film’in ‘Aşk ve Devrim’ projelerini 250 bin, Ares Prodüksiyon’uh ‘Kahraman’ adlı projesine 101 bin lira ile destekleme kararı aldı.
Ayrıca Artı Film’in ‘Kavşak’, Arım Film’in ‘Paramparça’ ve Yeni Sinemacılık’ın ‘Çoğunluk’ adlı filmlerine de 60’ar bin lira geri ödemesiz yapım sonrası desteği verilecek. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Roma