Bir hortlak hikâyesi

Genç ispanyol yönetmen Alejandro Amenábar'ın filmi 'Diğerleri' (The Others), bir çığlıkla başlıyor.
Haber: SEVİN OKYAY / Arşivi

Genç ispanyol yönetmen Alejandro Amenábar'ın filmi 'Diğerleri' (The Others), bir çığlıkla başlıyor. çığlığı atan, filmin esas karakteri Grace, yani bu filmdeki tipiyle genç bir Grace Kelly'yi andıran Nicole Kidman. Ama Grace, tipik bir Kelly kahramanı değil. 1945 yılında Manş Denizi'ndeki
İngiliz adası Jersey'de iki çocuğuyla birlikte tekinsiz görünümlü bir evde Victoria Devri'ne özgü bir hayat yaşayan genç bir kadın. Savaş çoktan bittiği halde, kocası Charles'ın (Christopher Eccleston) geriye dönmesini bekliyor.
Evin hizmetkârları, kısa süre önce maaşlarını
bile almadan esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmuş. Bir sabah, üç yeni hizmetkar kapıya geliyor: Kâhya kadın Mrs. Mills ('Hiçbir Şey Kişisel Değil'in 'diğer' annesi Fionnula Flanagan), yaşlı bahçıvan Mr. Tuttle (Eric Sykes) ve dilsiz hizmetçi kız Lydia (Elaine Cassidy). Çok geçmeden, eve aşina oldukları anlaşılıyor.
Ancak, Grace'le anlaşmak bir hizmetkâr için kolay iş değil. Kızı Anne (Alakina Mann) ile oğlu Nicholas'ın (James Bentley) ışığa karşı aşırı hassas olduğu gerekçesiyle kalın perdelerin hep kapalı tutulmasını istiyor. Işık sızmasın diye, tuhaf bir kural koymuş. Bir kapıyı açmadan önce, daha önce açılmış kapının kapatılması gerek. Evde elli kapı var, onların da on beş anahtarı. Ve sayısız loş koridor, gıcırdayan tahta, mağaradan farksız oda.
Filmin senaryosunu da yazan Amenábar, böylece benzer filmlerde hep korku uyandıran karanlığa, onun karşıtı ışığı da bir başka endişe unsuru olarak eklemiş. Grace'in kendisi ise zaten başlıca endişe kaynağı. Çocuklarına İncil ezberletiyor, azizlerin
hayatını okutuyor, onları demir bir yumrukla idare ediyor, özellikle asi ruhlu kızını sık sık cezalandırıyor.
Victor adında bir çocuk
Bu cezaların başlıca nedeni, kızın evde Victor diye bir küçük çocuk ve yaşlı bir hanım (Renée Asherson) olduğunu iddia etmesi. Ne var ki, kısa süre sonra Grace de bir şeylerin yolunda gitmediğini fark ediyor. özellikle Chopin sedaları yükselen müzik odasının kapısını açıp içeride kimse olmadığını görünce.
'Diğerleri'nin çok etkileyici müziğini de besteleyen Amenábar'ın hortlak hikâyesi, ya da perili ev macerası, sonuçta bir korku filmi, elbette. Ama son yıllarda ısıtılıp
ısıtılıp bize sunulan, kimi komediyle karışık, kimi beceriksizlikten komikleşmiş korku filmleriyle bir ilgisi yok.
Her şeyden önce, neredeyse hiç özel
efekti yok. Kahramanın korkunç ya da meçhul bir varlık tarafından kovalanması, şakır şakır akan kanlar gibi bildik unsurlara da peşinen veda etseniz iyi olur. Hatta, hızlı bir tempoya ve harekete bile.
Alejandro Amenábar'ın filminin, konsantrasyon
özürlü kişileri hiç de hoşnut etmeyecek durağan bir temposu var. Atmosferini yavaş yavaş kuruyor.
'Diğerleri', aynı zamanda ustalara selamlar gönderen bir korku filmi. Çünkü Amenábar yeniyetme meslektaşlarının değil, ustaların izinden gidiyor.
İşin tadını kaçırmamak için, klasik ya da modern benzerliklerden söz etmeyeceğiz. Ancak oyunculara değinmek şart. Flanagan'la, beş bin aday arasından seçilen iki çocuk, çok başarılı. Ama 'Diğerleri'nin yıldızı Nicole Kidman. Onu 'Deep Calm'dan beri bu kadar iyi görmemiştik. iki daldaki Altın Küre adaylığının birine bu filmle kavuşan Kidman'ın 'mesafeli' tavrı Grace'e çok denk düşmüş.
DİĞERLERİ THE OTHERS
Yönetmen: Alejandro Amenábar
Senaryo: Alejandro Amenábar
Oyuncular: Nicole Kidman, Fionnula Flanagan, Alakina Mann, James Bentley, Christopher Eccleston
Müzik: Alejandro Amenábar
Görüntü: Javier Aguirresarobe