Bir kültür yok oluyor

Bir kültür yok oluyor
Bir kültür yok oluyor
Abbasiler döneminden kalma hüzünlü ve şiirsel Irak makamı, ülkenin içinde bulunduğu şiddet ortamı ve modernleşme yüzünden yok oluyor.

ANKARA -Abbasiler döneminden kalma hüzünlü ve şiirsel Irak makamı, ülkenin içinde bulunduğu şiddet ortamı ve modernleşme yüzünden yok oluyor.


Bu müzik makamını Irak’ta hala terennüm eden 5 kişiden biri ve en önemlisi olan 46 yaşındaki Taha Garib, Irak 1921’de kurulduğunda ülkenin kültürel kimliğinin çimentosu ve bir zamanlar radyoların tek hakimi Irak makamının kendi kuşaklarıyla yok olma riskiyle karşı karşıya bulunduğunu söylüyor.

Şiddetin kol gezdiği başkent Bağdat’ın sayılı özgürlük vahalarından Elviye Kulübü’nde, kemanesi ve kendisine eşlik eden üç müzisyenle bu müziği icra eden Taha Garib, "Bugün bu müzik makamına artık hürmet edilmiyor, çünkü herkes nasıl olursa olsun zırlayan şarkıcıları tercih ediyor" diyerek yeni popüler kültürü eleştiriyor.

Taha Garib, Irak Kültür Bakanlığı’nın bazen kendilerini bir konser için çağırdığını veya zaman zaman konserler için yurtdışına gönderdiğini söylerken, lokanta ve başka yerlerde bu müziği icra ederek, yetersiz memur maaşına takviye yaptığını anlatıyor.

Nakaratları son derece hüzünlü olan bu makamın yok olmasına engel olmak amacıyla kurulan Makam Evi adlı kuruluş da bu tarzın ortadan kalkmaması ve genç kuşağın ilgisini çekmek için çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Ancak bugün bu makam sadece Bağdat’taki Müzik Araştırmaları Enstitüsü’nde öğretiliyor.

Bu akademik kuruluşun direktörü Settar Naci, öğrencilerine, "Irak makamı sizin kimliğiniz, kökleriniz. Onu gözardı etmeyin" diye salık veriyor.

Irak makamı Klasik Türk Müziği’nde de aynı isimle anılıyor.(aa)


    ETİKETLER:

    Irak

    ,

    Ankara