Bir nefis muhasebesi

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın bu yıl 'Egokaç' temasıyla yedincisini düzenleyeceği Uluslararası...

İSTANBUL - İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın bu yıl 'Egokaç' temasıyla yedincisini düzenleyeceği Uluslararası
İstanbul Bienali, 22 Eylül ve 17 Kasım tarihleri arasında sanatseverlerin ilgisine sunulacak. Küratörlüğünü Japon sanat tarihçisi ve eleştirmeni Yuko Hasegawa'nın yürüttüğü bienalde 'Egokaç'ın alt başlığı ise 'Gelecek oluşum için egodan kaçış' sözleriyle tanımlanıyor. Uluslararası alanda uyandırdığı yankılarla da 'lider' olan bienale 25 ülkeden toplam 60 sanatçının iştirak etmesi bekleniyor.
Yeni binyılın estetik ipuçları
Yeni binyılın getirdiği farklı arayışları Doğu-Batı ikilemi bağlamında ortaya koymayı amaçlayan etkinlikte 'Egokaç' kavramının getirdiği asıl soru, Hasegawa tarafından
'Kendimize verdiğimiz değerden vazgeçmeden kendimizi egomuzdan nasıl özgür kılabiliriz?'
şeklinde belirlenmiş. 'Egokaç', egonun
varlığıyla ağırlık kazanırken aynı zamanda egodan uzaklaşmanın hafifliğini ve ritmini yeni bir yaşam ve anlam kaynağı yaratarak kendini dönüştürmeyi de hedefliyor.
Geçmişe damgasını vuran 'materyalist ve para canlısı insanlığın' yerine 'kolektif bilinç',
'kolektif zekâ' ve 'birlikte varoluş' kavramlarını sunan bienal, Batı'nın bireyciliği ve etkili işbirliği yöntemlerini Doğu'nun bilinç paylaşma ve doğayla birlikte var olma bilgeliğiyle birleştirerek 21'inci yüzyıl için çeşitli vizyon ve stratejiler ortaya koyacak.
7. Uluslararası İstanbul Bienali'ne katılacak sanatçılar arasında Amerikalı performans sanatçısı Chris Burden ile meslektaşı James Turrell dikkat çekerken, katılımları kesinleşen diğer sanatçılar arasında Almanya'dan Isa Genzken, Arjantin'den Guillermo Kuitca, Çin'den Lu Hao, Danimarka'dan Michael Elmgeren ve Ingar Dragset, İngiltere'den Chris Cunningham ve Kıbrıs asıllı ünlü stilist Hüseyin Çağlayan'ın adı geçiyor.
Türkiye'den Leyla Gediz ve Kemal Önsoy'un da eserleriyle renklendirecekleri bienalde Kore'den Lee Bul, Meksika'dan Gabriel Orozco ve Kanada'dan Stan Douglas'da sanatseverlerle buluşacak.
7. Uluslararası İstanbul Bienali, Mimar Sinan Üniversitesi'nde üç gün sürecek bir panel dizisi ile Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği'nin (AICA)hazırladığı bir diğer panele ev sahipliği de yapacak.
UNESCO'nun çağdaş sanat ödülüne layık görülen bir sanatçı da açılış etkinlikleri sırasında ödülünü alacak.
Sanatseverlerin 22 Eylül'den itibaren
izleyecekleri etkinlikler, Aya İrini,
Darphane-i Amire ve Yerebatan Sarnıcı'nın yanı sıra, Kız Kulesi, Beylerbeyi Sarayı ve Osmanlı Bankası'nın Güncel Sanat Merkezi
'Platform' gibi değişik mekanlarda gerçekleşecek. Bilgi için Internet: www.istfest.org (Kültür Sanat)