Bir nevi sinematek

Türkiye'de bir 'sinefil' ne ister? Tabii ki sinematek. Karaköy Antrepo No: 4'teki İstanbul Modern'in giriş katında resmi açılışı bugün yapılacak Arthouse da bir nevi sinematek.
Haber: MÜJDE YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'de bir 'sinefil' ne ister? Tabii ki sinematek. Karaköy Antrepo No: 4'teki İstanbul Modern'in giriş katında resmi açılışı bugün yapılacak Arthouse da bir nevi sinematek. Sinemada izleme fırsatı bulamadığımız bağımsız filmlerin gösterileceği Arthouse'un 2005 yılı programında, çoğu son iki yılda yurtdışındaki önemli festivallerde ödül alan bağımsız filmler var.
Arthouse'un proje sorumlusu, Pink ve Nick Cave'i Türkiye'ye getiren Event 4'un kurucularından Can Sağdıç. "Misyonumuzu eğlence sektörüne farklılıklar katmak olarak belirledik. Arthouse da aklımızdaki bağımsız sinemaya adanan bu projeyi hayata geçirmemiz için iyi bir fırsat oldu" diyen Sağdıç, derdini ilk olarak Şakir Eczacıbaşı ve Görgün Taner'e açmış, onlar da Sağdıç'ı Oya Eczacıbaşı'na yönlendirmiş. Oya hanım da projeyi kabul edip her konuda yollarını açmış.
Mayısa kadarki programı belli olan Arthouse'ta gösterilecek filmler 15 günde bir değişecek ve her ay mutlaka bir belgesel seyirciyle buluşacak. Arthouse'u İstanbul Modern'den ayrı düşünmemek gerektiğini belirten Sağdıç'ın önümüzdeki aylarda bağımsız bir film festivali düzenleme fikri de var. Sağdıç, programda hangi filmin galası olursa mutlaka o filmin bir oyuncusunu ya da yönetmenini Arthouse'a davet edeceklerini söylüyor. Filmleri İstanbul Film Festivali'nin eski yönetmen yardımcısı Ali Sönmez ile seçtiklerini söyleyen Sağdıç, açılışı aralarında Almanya adına Fatih Akın'ın da olduğu 25 yönetmenin çektiği 'Visions of Europe' filmi ile yapacaklarını belirtiyor.
Sinemanın elinde olan diğer filmler ise Jim Jarmush, Spike Lee, Wim Wenders, Aki Kaurismaki, Werner Herzog, Kaige Chen' in kısa bölümler halinde çektiği 'Ten Minutes Older' ve Bernardo Bertolucci filmleri. Bu ayın belgeseli ise filmekimi'nde de gösterilen 'Ağlayan Devenin Öyküsü'.
Sağdıç, "Henüz Türkiye'den yönetmenlerle henüz bir çalışma yapamadık. 'Visions of Europe' filminden sonra Ayşe Polat'ın Locarno'da Gümüş Leopar alan filmi 'An Garde'ı göstereceğiz" diyor. Galaya Polat da katılacak.
Pazartesi hariç her gün açık olacak Arthouse'ta pazartesi günleri sadece Radikal Gazetesi Basın Gösterimi düzenlenecek. Basın gösterimleri saat 11.00'de başlayacak. Hafta içi seansları 12.00, 14.15, 16.30, 19.00, 21.00 olarak belirlenmiş. Cuma ve cumartesileri ise saat 24.00'te de gösterim olacak. Arthoue, Türkiye'de yaşayan yabancıları da unutmamış. Yabancılar için her cumartesi, haftaiçi gösterilen filmler İngilizce altyazılı gösterilecek. Bilet fiyatları öğrenci, 65 yaş ve üzeri için 5 milyon, normal 10 milyon lira. Diğer ayrıntılara gelirsek... Arthosue'taki görüntü ve ses sistemi son derece kaliteli. Salonu 70 kişilik. Ancak ticari mantıkla düşünülseymiş 100 koltuk bile sığabilirmiş. Tel: 0212 334 73 00